Президентът на Ливан е в Катар за преговори относно кризата в Персийския залив

0
29
Президентът Мишел Аун.
Мишел Аун. Снимка: Фейсбук

Днес президентът на Ливан пристигна в Катар за церемонията по откриването на арабски футболен турнир – и за разговори относно прецедентната дипломатическа криза между Бейрут и богатите на петрол държави от Персийския залив, предава „Асошиейтед прес“.

Срещите лице в лице на президента Мишел Аун с емира на Катар и други катарски служители идват в момент, когато Ливан потъва все по-дълбоко в своята икономическа криза, най-тежката в съвременната му история. Финансовият срив на страната, съчетан с множество други кризи, потопи повече от три четвърти от шестмилионното население на нацията, включително милион сирийски бежанци, които са изпаднали в бедност.

Очаква се Аун да обсъди напрегнатите отношения между Ливан и страните от Персийския залив, водени от Саудитска Арабия по време на срещите си в Доха. Аун многократно е казвал, че Ливан иска отлични отношения със Саудитска Арабия, която изброява Хизбула като терористична организация. Аун е политически съюзник на шиитската бойна групировка.

Саудитска Арабия, която традиционен поддръжник на Ливан, изтегли своя посланик от Бейрут и поиска от ливанския пратеник да напусне миналия месец след телевизионни коментари на Джордж Кордахи, министър на информацията на Ливан. Според Кордахи войната в Йемен е напразна и я нарече агресия заради водената от Саудитска Арабия коалиция.

Войната в Йемен започна с превземането на Сана през 2014 г. от бунтовниците хути, които контролират голяма част от северната част на страната. Водената от Саудитска Арабия коалиция влезе във войната на следващата година, решена да възстанови международно признатото правителство и да изгони бунтовниците. Аун каза пред катарския всекидневник Al-Raya, че по време на срещи лице в лице той ще призове емира на страната шейх Тамим бин Хамад Ал Тани да инвестира в реконструкцията на пристанището в Бейрут, което беше разрушено миналата година при масивен взрив. Аун каза също, че ще търси инвестиция за други инфраструктурни проекти, включително за електричество, което е спряно през по-голямата част от деня в Ливан.

Катар има един от най-големите запаси от природен газ в света и е бил основен инвеститор в Ливан в миналото. Въпреки това много страни отказаха да инвестират в Ливан или да предложат помощ на правителството на страна, преди то да приложи големи реформи за борба с корупцията и лошото управление, които предизвикаха икономическия срив през 2019 г.

Във вторник Аун ще присъства на церемонията по откриването на FIFA Arab Cup – първенството, в което ще се състезават 16 отбора. 19-дневният турнир е възможност за света да стане свидетел на новите стадиони на Катар, които ще бъдат домакини на Световното първенство през следващата година.

Посещението на Аун дойде, когато десетки протестиращи блокираха главни пътища в Ливан в понеделник, за да изразят гняв срещу политическата класа на страната за влошаващата се икономическа криза и тежките условия на живот. Затварянето на пътища с горящи гуми бяха главно в столицата Бейрут, северния град Триполи, южния пристанищен град Сидон и източната долина Бекаа.

Икономическата криза в Ливан се влоши през последните седмици, като ливанският паунд достигна нови дъна от 25 800 за щатски долар, изкоренявайки покупателната способност на повечето жители на страната, които получават заплащане в лири. Минималната месечна заплата е 675 000 паунда или (27 долара).

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments