Президентът на Шри Ланка Готабая Раджапакса потвърди, че ще подаде оставка, съобщи кабинетът на министър-председателя, след като десетки хиляди протестиращи нахлуха в официалните резиденции и на двамата мъже, пише „BBC“.
Шри Ланка е в дълбока финансова криза и тълпите казват, че няма да си тръгнат, докато и двамата не напуснат постовете си. По-рано председателят на парламента заяви, че президентът ще подаде оставка на 13 юли. Раджапакса, чието местонахождение е неизвестно, не е говорил публично, откакто резиденцията му беше щурмувана в събота.
Източници са казали на „BBC“, че той е на военен кораб във водите на Шри Ланка. Политикът беше преместен на безопасно място, преди протестиращите да влязат в президентския дворец.
Президентът е обвиняван за лошото икономическо управление на страната, което е причинило ужасен недостиг на храна, гориво и лекарства от месеци. Оставката му беше обявена за първи път от председателя на парламента в събота, но много жители на Шри Ланка реагираха скептично на идеята, че той ще се откаже от властта.
В понеделник кабинетът на министър-председателя Ранил Викремесингхе заяви в изявление, че е бил информиран от Раджапакса, че той ще се оттегли в сряда. Според конституцията на Шри Ланка обаче оставката му може да бъде официално приета, само когато той подаде оставка с писмо до председателя – което все още не се е случило.
Премиерът Викремесингхе по-рано също заяви, че ще се оттегли от поста си. Къщата му беше опожарена по време на съботните безредици. Вътре в окупирания дворец в неделя протестиращите отказваха да мръднат, докато президентът не си тръгне.
„Чувствам се тъжна“, сподели Нироша Сударшини Хътчинсън, която посети комплекса с двете си дъщери тийнейджърки. Жената допълни:
„Човек, който беше избран за президент по демократичен начин, трябваше да си тръгне по такъв срамен начин. Сега се срамуваме, че гласуваме за него.“
Други политици в Шри Ланка се срещнаха в неделя, за да обсъдят как да се справят с плавния преход на властта. Председателят на парламента на Шри Ланка коментира пред програмата „BBC World Service Newshour“, че ново междупартийно коалиционно правителство ще трябва да бъде сформирано в рамките на една седмица след официалното оттегляне на президента.
„Следващите няколко дни ще бъдат изключително несигурни времена, за да видим какво ще се случи политически“, подчерта политическият анализатор и адвокат по правата на човека Бхавани Фонсека пред „Агенция Ройтерс“, добавяйки, че би било интересно да се види дали двамата лидери „в действителност ще подадат оставка“.
Шри Ланка: Основите
- Шри Ланка е островна държава край Южна Индия: страната си извоюва независимост от британското управление през 1948 г. Три етнически групи – синхали, тамили и мюсюлмани – съставляват 99% от 22-милионното население на държавата.
- Едно семейство от братя доминира от години: Махинда Раджапакса се превърна в герой сред мнозинството синхали през 2009 г., когато правителството му победи тамилските сепаратистки бунтовници след години на ожесточена и кървава гражданска война. Брат му Готабая, който беше министър на отбраната по това време, е настоящ президент, но казва, че се оттегля.
- Президентски правомощия: Президентът е държавен глава, правителство и армия в Шри Ланка, но споделя много изпълнителни отговорности с министър-председателя, който оглавява управляващата партия в парламента.
- Сега икономическата криза доведе до гняв по улиците: растящата инфлация доведе до недостиг на някои храни, лекарства и гориво, има спирания на тока и обикновените хора излязоха на улиците в гняв, като мнозина обвиняваха семейство Раджапакса и тяхното правителство за ситуацията.
Щурмът на двореца в събота беше кулминацията от месеци на предимно мирни протести в Шри Ланка срещу рязко растящите разходи за живот и недостиг на основни неща. Огромни тълпи се стекоха в официалната резиденция на президента Раджапакса, скандирайки лозунги и развявайки националния флаг, преди да пробият барикадите и да нахлуят в имота.
Кадри онлайн показаха хора, които обикалят из къщата и плуват в басейна на президента, докато други изпразват скрин, ровят из вещите на президента и използват луксозната му баня.
Раджапакса напусна официалната си резиденция в петък като предпазна мярка преди планираните протести, казаха два източника от министерството на отбраната, цитирани от „Ройтерс“. Въпреки че това е официалната резиденция на Раджапакса, той обикновено спи в отделна къща, намираща се наблизо. Неговият брат, бившият премиер Махинда Раджапакса, е във военноморска база в страната, издадоха източниците.