Президентът на Шри Ланка моли Владимир Путин за помощ за внос на гориво

0
78
Владимир Путин
Владимир Путин. Снимка: Facebook

Президентът на Шри Ланка заяви, че е помолил руския президент Владимир Путин да помогне на финансово затруднената му страна да внася гориво, тъй като понастоящем тя е изправена пред най-тежката икономическа криза след обявяването на независимостта си от Великобритания през 1948 г. Готабайа Раджапакса допълни, че е имал „много продуктивен“ разговор с Путин.

Този ход беше предприет, след като през уикенда министърът на енергетиката на Шри Ланка предупреди, че скоро бензинът в страната може да бъде изчерпан напълно.  Вчера стотици хора излязоха по улиците на столицата Коломбо, за да протестират срещу правителството.

Помолих за кредитна подкрепа за внос на гориво.“, обясни Раджапакса, коментирайки дискусиите си с руския лидер.

Президентът на Шри Ланка също така заяви, че „смирено е отправил молба“ за възобновяване на полетите между Москва и Коломбо, след като руският флагмански превозвач „Аерофлот“ ги преустанови миналия месец.

През последните месеци страната вече е закупила петрол от Русия, за да подпомогне доставките си на гориво по време на кризата, а правителството даде знак, че е готово да закупи още от богатата на енергия страна. Опитите на държавния глава да преодолее най-тежката икономическа криза в Шри Ланка от повече от 70 години насам, включително чрез осигуряване на финансова подкрепа от Индия и Китай, досега не са успели да сложат край на продължаващия седмици наред недостиг на горива, електроенергия, храна и други основни продукти.

Миналата седмица властите спряха продажбите на бензин и дизел за превозни средства, които не предлагат стоки и услуги от първа необходимост, в опит да запазят намаляващите си запаси от гориво. По-рано днес Централната банка на Шри Ланка обяви, че ще повиши основните си лихвени проценти с един процентен пункт, за да се справи с нарастващите разходи за живот в страната. Лихвеният процент по кредитите беше повишен на 15,5%, а по депозитите – на 14,5%, което е най-високата стойност от 21 години насам. Годишната инфлация в страната достигна рекордните 54,6 % през юни, като разходите за храна се увеличиха с над 80 %.

Ден по-рано, вчера, стотици протестиращи се събраха край сградата на парламента в Коломбо, за да дадат началото на това, което самите те определиха като „последен тласък“ за сваляне на правителството на Раджапакса. Тази седмица Обединеното кралство отново препоръча да не се пътува до Шри Ланка, освен ако не е необходимо, заради гражданските вълнения в страната. Министерството на външните работи предупреди, че туристите могат да се сблъскат с демонстрации, блокирани пътища и насилствени размирици.

Валутните резерви на Шри Ланка намаляват поради лошото управление на икономиката и последиците от пандемията. В резултат на това тя изпитва затруднения да плаща за вноса на стоки от първа необходимост, включително горива, храни и лекарства. През май за първи път в историята си нацията не успя да изпълни кредитните си задължения, след като изтече 30-дневният гратисен период, в който трябваше да плати 78 млн. долара неплатени лихви по дълга си. Понастоящем страната води преговори с Международния валутен фонд (МВФ) за отпускане на финансова помощ в размер на 3 млрд. паунда. Неотдавна правителството на Шри Ланка заяви, че тази година се нуждае от 5 млрд. долара помощ от международната общност, включително от МВФ.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments