Президентът на Южна Корея Юн Сук-Йол отправи предизвикателно послание

Той обеща да се „бори докрай“ срещу „антидържавните сили“

0
31
Президент на Южна Корея Юн Сук Йол
Президентът на Южна Корея Юн Сук Йол. Снимка: Фейсбук

В писмо до консервативните си поддръжници, събрали се пред резиденцията му в Сеул, южнокорейският президент Юн Сук-Йол, който е обект на импийчмънт, обеща да се „бори докрай“ срещу „антидържавните сили“, информира „Associated Press“. Междувременно представители на неговия юридически екип заявиха в четвъртък, че полицаите, които са опитали да задържат лидера, могат да бъдат арестувани от президентската служба за сигурност или дори от цивилни лица.

Последните изявления на Юн Сук-Йол бяха отправени в момент, когато Службата за разследване на корупцията на високопоставени служители се подготвяше да изпълни заповедта си за задържане срещу него, която беше издадена от сеулски съд във вторник, с валидност за една седмица. Заповедта беше издадена по повод на това, че президентът избягваше да отговори на многократните искания да се яви на разпит и възпрепятстваше претърсването на офиса си, като по този начин осуетяваше процеса по разследването, посветено на неуспешния му опит да въведе военно положение.

Главният прокурор, ангажиран със случая, О. Донг-Уон посочи, че ако службата за сигурност на президента се противопостави на опита за задържане, което може да стане още в края на тази седмица, може да бъдат изпратени полицейски сили за подкрепление. Все още не е ясно обаче дали той може да бъде принуден да се подложи на разпит. Законодателството на Южна Корея позволява на всеки да извърши арест, за да прекрати действащо престъпление, като критиците обвиняват Юн Сук-Йол, че е подстрекавал поддръжниците си да възпрепятстват опитите на правоприлагащите органи да го задържат.

В послание, адресирано към стотици поддръжници, събрали се в негова подкрепа, лидерът заяви, че ще продължи да се противопоставя на антидържавните сили, които нарушават суверенитета на страната и поставят нацията в опасност. Той приветства поддръжниците си за усилията им да защитят либералната демокрация и конституционния ред на страната и изтъкна, че наблюдава протестите им на живо в YouTube.

Либералната опозиционна Демократическа партия, която беше инициатор на законодателното гласуване, довело до процедурата по импийчмънт на Юн Сук-Йол на 14 декември, обвини президента, че се опитва да мобилизира поддръжниците си да осуетят задържането му, и призова правоприлагащите органи да изпълнят заповедта незабавно.

Адвокатите на Юн Сук-Йол твърдят, че издадената от съда заповед за задържане е „невалидна“, като изтъкват, че антикорупционната агенция няма законови правомощия да разследва подобни обвинения. Те също така обвиняват съда, че е заобиколил закон, според който обекти, потенциално свързани с военни тайни, не могат да бъдат иззети или претърсени без съгласието на отговорното лице.

Някои експерти смятат, че антикорупционната агенция, която води съвместно разследване с полицията и военните власти, не би рискувала да влезе в конфликт със службата за сигурност на лидера, която обяви, че ще осигури охраната му в съответствие със закона. Вместо това службата може да издаде нова призовка за Юн Сук-Йол да се яви на разпит, ако не успее да изпълни заповедта за задържане до 6 януари. Ако той бъде задържан, антикорупционната агенция ще разполага с 48 часа, за да го разследва и да поиска заповед за официалния му арест или да го освободи. Министърът на отбраната, началникът на полицията и няколко висши военни командири вече бяха арестувани заради ролята им в приемането на военното положение, обявено от Юн Сук-Йол.

Самият Юн е обвинен и в това, че е наредил на служители на контраразузнаването да задържат влиятелни политици, включително лидера на опозицията Ли Дже-Мюн и председателя на Националното събрание У. Уон-Шик. Юн продължава да твърди, че указа за военно положение е необходим акт на управление, представяйки го като временно предупреждение срещу Демократическата партия, която той определя като „антидържавна“ сила, възпрепятстваща програмата му със своето законодателно мнозинство. В своя защита той също така заяви, че не е имал намерение да пречи на работата на събранието, като допълни, че военните сили са били изпратени за поддържане на реда. Сваленият президент отрече да планира арестуването на политици, но някои от арестуваните военни командири опровергаха твърденията му.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments