Президентът Румен Радев поиска да се въведе публичен регистър за отчитане на харчените средства в борбата с коронавируса.
Държавният глава е на мнение, че това трябва да се осъществява при регулярна регулация на разходите, източниците на финансиране и критериите за одобрение.
Румен Радев изтъкна, че кризата с коронавируса вече предизвиква тежки социално-икономически последици. По тази причина трябва да се вземат широк набор от мерки, чрез които да не се стига до по-голямо задълбочаване на проблемите. От обхвата, структурата и бързината им на прилагане зависи прогреса на нацията ни.
Президентът подчерта, че вече е минал месец и половина от обявяването на извънредното положение в страната ни. Правителството обаче все още не е предложило убедителна и ясна програма за достъпна, навременна и безвъзмездна помощ.
Същевременно с това ще се тегли голям заем и се заделят все повече публични средства. Те обаче трябва да се изплащат от българския бизнес и граждани. По тази причина е редно да има ясни механизми за прозрачност, отчетност и ефикасно и отговорно ползване на сумите.
Радев смята, че следва да се забрани държавна финансова помощ за офшорни фирми и за такива, които имат дъщерни дружества, регистрирани в офшорни зони. Това вече се е случило в някои европейски държави.
По думите му крайно време е да се преразгледат дългосрочните проекти с осигурен финансов ресурс за години напред. Да се заделят необходимите финанси, така че да не спира работата по тях през тази година. Останалият финансов ресурс да се насочи за преодоляване на социалната и икономическа криза.