„Постиженията ни в културата, образованието и науката показват на какво сме способни като нация, когато си поставим за цел да градим просперираща и модерна България и да утвърждаваме нейния авторитет далеч отвъд границите на Родината.“
Това заяви президентът Румен Радев на церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2, на която удостои с Почетния знак на президента авторитетни личности с постижения в областта на културата, образованието и науката.
Президентът подчерта, че отличията са израз на дълбокото уважение на обществото ни към тяхната посветеност на родолюбиви и обществено значими каузи и отдаденост на духовния напредък на България. По думите на държавният глава, за значението на техния труд и безспорни успехи е показателно широкото обществено признание и подкрепата от авторитетни инициативни комитети, предложили удостояването им с Почетния знак на президента.
В словото си президентът Румен Радев изрази признателността си на наградените за това, че със своя талант, интелект, родолюбие и всеотдайност продължават да влияят позитивно върху младите хора в България и да вдъхновявате нови последователи.
Председателят на Общобългарския комитет „Васил Левски“ Васил Василев беше удостоен с отличие за активната си дейност като общественик, журналист и публицист, за утвърждаването на родната просвета и култура, както и за заслуги към съхраняването на духовните ценности и историческата памет на българския народ и по повод неговата 75-годишнина. Той е създател и пръв председател на Съюза на работодателите. Васил Василев е активно ангажиран с дейността на Общобългарския комитет „Васил Левски“ и е основател на над 250 ученически клуба „Млади възрожденци“ в страната и в чужбина. Негова кауза е опазването на българското културно-историческо наследство, свързано с идеите на Апостола на свободата Васил Левски и неговите сподвижници от епохата на българското Възраждане.
Държавният глава удостои с Почетен знак известния български музикант и композитор Васил Петров за значимия му принос към развитието и популяризирането на съвременната българска поп и джаз музика. Отличието е и по повод неговата 60-годишнина, както и отбелязването на 30 години творческа кариера. Със своя ярък талант Васил Петров се утвърждава сред емблематичните изпълнители в съвременната българска поп и джаз музика. Участвал е в джаз фестивали, концерти и турнета в България и чужбина, както и в различни камерни и големи симфонични проекти.
Виктор Лилов, който е сред най-успешните родни олимпийски състезатели по природни науки, беше удостоен от президента Румен Радев за завоюваните златни отличия на престижните Международни олимпиади по биология и по химия, както и на Международната Менделеевска олимпиада, с които прославя българската научна школа по света. Виктор Лилов завършва Софийската математическа гимназия през 2024 г. и продължава своето образование в „Тринити Колидж“, Кеймбридж, Великобритания, в специалност „Природни науки“. Той е първият в света състезател, завоювал в една година престижни златни медали на Международната олимпиада по биология, Международната олимпиада по химия и Международната Менделеевска олимпиада. Понастоящем е най-добрият олимпиец на страната ни във всички международни олимпиади по природни науки.
Владислав Кацарски, основател, продуцент и генерален директор на радио „Брайл ФМ“, беше награден с отличието за значимия му принос като журналист, поет, писател, драматург и общественик към развитието на съвременната българска култура, както и за цялостна творческа и активна гражданска дейност към интеграцията на хората със зрителни увреждания в България. Творчеството му е преведено на английски, френски, руски и всички балкански езици. От 1998 г. до 2019 г. е председател на Фондация „Равностойно партньорство”. Бил е заместник-председател и председател на Съюза на слепите в България, както и е учредител на самодейния фестивал на слепите.
За значим принос към развитието на Благоевград като културен център, както и за активната дейност като журналист, публицист и общественик и по повод неговата 70-годишнина Румен Радев награди Кирил Пецев. Той е сред основателите на Радио Благоевград и кореспондент на БНР за региона. Реализирал е и провеждането на Международния фестивал „Македония фолк“ и на Националните майски литературни празници в Благоевград. Кирил Пецев е собственик на издателство. Член е на Съюза на българските журналисти и на Съюза на българските писатели.
Народната певица Руска Стоименова беше отличена с Почетния знак на президента за цялостно творчество и за съхраняването на певческата традиция и народните песни от Македонската фолклорна област, както и за заслуги към укрепването и развитието на културното наследство на България. През 1954 г. става една от основателките на Ансамбъл „Пирин“. Става първия преподавател по народно пеене към катедра „Музика“ в Югозападния университет „Неофит Рилски“.
За значимия й принос като утвърден преподавател по персийски език и учен с високи научни постижения и академични заслуги към развитието на иранистиката в България, както и по повод нейната 90-годишнина, беше отличена д-р Хаджар Фиюзи. Преподавала е във Факултета по класически и нови филологии на СУ „Св. Климент Охридски“. Д-р Фиюзи е един от съставителите на двутомния българо-персийски речник, който през 2014 г. печели иранската международна награда „Книга на годината“.
От името на наградените Васил Петров изказа благодарност за оказаната чест. По думите му отличията са жест към българската духовност и българската култура.