Президентът: Преди 30 години България пое с ентусиазъм по нов път

0
125
Президент Румен Радев
Президент Румен Радев. Снимка: Facebook

„Преди 30 години България пое с ентусиазъм по нов път. Надеждата за по-добър живот обаче се сблъска с дълбоки обществено-икономически сътресения, за които българите платиха висока цена. Грабителската приватизация, пренаписването на историята, обезличаването на българската култура и традиции са част от явленията, които ни тласнаха към материална и духовна бедност.“

Това написа президентът Румен Радев в профила си в социалната мрежа Facebook, по повод 10 ноември. Според него сме осъзнали, че промяната е труден процес, а не еднократен акт и резултатите от дългия път към демокрация и пазарна икономика все още будят повече тревога, отколкото успокоение.

Държавният глава посочва, че страната ни е направила своя важен геополитически избор, но не е успяла да трайни основи за върховенство на закона, разделение на властите и свобода на словото. Според него затова и днес политическите констатации продължават да се разминават с реалността на мнозинството граждани. Бедността, безнаказаните корупция и престъпност и ниското качество на обществените услуги продължават да прогонват младите и отнемат от бъдещето ни.

Радев подчертава, че е нужно да се търсят решения, които са адекватни на съвременната реалност, а през последните години са израснали поколения, които не се интересуват от стари идеологеми.

„Нашите деца изискват да говорим за бъдещето. Да погледнем в утрешния ден с техните очи. Ако искаме България да се превърне в нормална европейска държава – с висок стандарт, качество на живот и сигурност, трябва да гарантираме необратимост на демократичните процеси, върховенство на закона, прозрачност и ефективност на институциите, изграждане на нова политическа култура и формиране на свободно и овластено гражданско общество.“пп

Президентът смята, че реалната промяна, която да осмисли живота и да даде перспектива на всеки български гражданин, зависи от всички нас. Според него отстояването на демокрацията изисква ежедневна воля срещу всеки опит за подмяна.

„Изисква да отхвърлим апатията и отчуждението, които откъсват хората от собствената им държава и оставят малцина да решават на тъмно нейното бъдеще. Няма сила, която да устои на сплотения около каузата да възроди държавата си и да отстоява достойнството си български народ.“, пише още той.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments