Нужна е дългосрочна стратегия за предвидима икономическа и пазарна среда в България, така че да се създадат добри условия за развитие и повишаване на конкурентоспособността на родния бизнес, както и за привличане на чуждестранни инвеститори, заяви президентът Румен Радев, който днес прие на „Дондуков“ 2 представители на ръководството на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България /КРИБ/.
Срещата се състоя по инициатива на работодателската организация. По време на нея бяха обсъдени механизми за защитата за бизнеса предвид високите цени на електричеството. Сред темите на разговора бяха и начините за подобряването на бизнес климата у нас, мерки за въвеждането на иновации и дигитализация, стимули за насърчаването на инвестициите.
Държавният глава посочи, че в диалог с бизнеса трябва да се разработи стратегия за развитието на икономическата среда у нас, която да обхваща намаляване на бюрократичния натиск върху предприемачеството, предвидима законова рамка, трансформация на образователната система с цел придобиване на знания и умения, необходими за професионална реализация и въвеждане на дигитализацията.
Президентът изтъкна и значението на Плана за възстановяване и устойчивост като инструмент за стимулиране на иновативните решения и технологии за развитие на бизнеса. За целта са необходими ясни критерии, които да гарантират ефективното използване на средствата, посочи Радев.
Надявам се, че с работата на двете служебни правителства всякакви опити на държавен рекет върху бизнеса са вече история, заяви президентът Румен Радев. Той подчерта, че е важно българските и чуждестранните инвеститори да са спокойни за сигурността на своята собственост и да развиват дейност в предвидима среда. Възстановяването на доверието между бизнеса и държавата е първостепенна и неотложна задача и условие за действителен икономически растеж, посочи президентът Радев.
От КРИБ изтъкнаха нуждата от държавни политики в подкрепа на социално отговорното поведение на бизнеса и на запазването на работни места особено предвид усложненията, свързани с пандемията. Работодателската организация е разработила предложения с мерки за бизнеса във връзка с високите цени на електричеството, част от които представи по време на срещата. Участниците в срещата бяха единодушни, че регулярният и конструктивен диалог между бизнеса и институциите е предпоставка за подобряване на икономическата среда и инвестициите у нас, както и за постигане на устойчив икономически растеж.