„Аз нямам нужда от посредници в диалога си с българските граждани. Ако аз имам намерени за промяна на формата на държавно управление, сам ще го заявя.“
Това обяви пред журналисти държавният глава Румен Радев в първия си коментар за референдума, който има намерение да инициира „Има такъв народ“ /ИТН/ за превръщането на България в президентска република.
Радев коментира и опитите на Народното събрание в последния момент да приеме законопроекта, с който се налага механизъм за контрол над действията на главния прокурор:
„Парламентът много трудно ще навакса за три дни пропилените три месеца за правосъдната реформа и най-вече – създаването на ефективен механизъм за контрол над главния прокурор. Ако тези теми наистина бяха приоритет, тези въпроси щяха да бъдат във фокуса на дебатите от самото начало на съществуването на този парламент. Силно се надявам това да не са маскарадни игри в българския парламент. Когато разбраха, че дните са преброени, тогава се втурнаха да решават този въпрос, за да може всеки да покаже, че наистина има желание, че това е негов приоритет, но може би с тайната надежда, че това няма да стане. Ясно ми е, че механизмът за контрол над главния прокурор е фактор за отпушване на политическия процес в България. Той е неотложен като приемане. Ако наистина всички политически сили имат за приоритет това да се случи, имат една седмица и могат и според мен трябва да го направят.“
Президентът изрази надежда през оставащата седмица работа на 48-ия парламент партиите да действат само и единствено в интерес на българските граждани, а не да се ръководят от това, което ще им послужи на тях в предизборната кампания.
Радев беше помолен да коментира и отношенията на България и Северна Македония след побоя над Християн Пендиков в Охрид. Държавният глава беше категоричен:
„Случаят с Християн Пендиков е израз на десетилетна политика на насаждане на омраза към българите и към всичко българско. Затова трябва да е ясно, че е важно този път властите на Република Северна Македония ясно да да заявят, че това е престъпление от омраза. Не скандал, не битов случай, не криминален случай, а престъпление от омраза, защото ненаказаните много случаи на системен тормоз над хората с българско самосъзнание, над македонските българи, доведоха до такъв случай на физическо насилие и ескалация.“
Президентът съобщи, че в понеделник за Северна Македония ще заминат министърът на външните работи, председателят на ДАНС и нашият посланик, точно за да поискат от македонските власти ясно да заявят какви мерки предприемат, за да се чувстват македонските българи защитени и свободни.
„Ние по този критерий ще съдим, но за да се стигне дотам трябва много работа на македонското правителство, на македонските институции, за която многократно съм призовавал. Като започнем от смяната на учебниците, медиите, цялото отношение на институциите към положението на македонските българи, тяхното вписване в Конституцията. Знаете, че два съвета аз бях сам и налагах вето, докато ЕС не разбере, че това не е двустранен въпрос и не е въпрос на история и само за език. Това е и въпрос за елементарни човешки права и ние очакваме час по-скоро македонските българи да бъдат вписани в Конституцията на нашата съседка“, посочи още Радев.
Той призова всички да се обединят и да се използват всички механизми на европейската дипломация и на двустранната такава, така че да се реши веднъж завинаги този проблем.
„Той няма да се реши само със свързаност и двустранни отношения с икономиката. Има истини, които трябва да бъдат изречени. Има действия, които трябва да бъдат предприети“, подчерта държавният глава.