Президентите на България и Словения: Европейската интеграция на Западните Балкани е фактор за сигурността в Европа

0
61
Президентите Румен Радев и Наташа Пирц Мусар
Президентите Румен Радев и Наташа Пирц Мусар. Снимка: Президентство

Европейската интеграция на Западните Балкани е ключов фактор за гарантиране на сигурността, стабилността и просперитета в Европа. Затова България и Словения ще продължат да оказват подкрепа за своите съседи от региона да постигнат напредък в този процес. Около тази позиция се обединиха президентите на двете държави – Румен Радев и Наташа Пирц Мусар. Словенският държавен глава на официално посещение в България, придружавана от бизнес делегация.

Румен Радев и съпругата му Десислава Радева посрещнаха Наташа Пирц Мусар и съпруга й Алеш Мусар с официална церемония на пл. „Св. Ал. Невски“. На „Дондуков“ 2 двамата президенти проведоха среща на „четири очи“, след което ръководиха и пленарните разговори между официалните делегации на България и Словения.

Фокус в разговорите бяха военните конфликти и ескалацията на напрежение в редица съседни на Европа региони, както и последиците от тях за страните-членки на ЕС. Двамата президенти обсъдиха и европейската интеграция на Западните Балкани, като държавният глава Румен Радев заяви, че разширяването на ЕС следва да се случва по-бързо, но трябва да се основава на ясни принципи, най-вече въз основа на собствените заслуги на всяка една държава и добросъседството, като тези принципи не бива да стават заложник на геополитически съображения.

„Европейската интеграция на региона няма алтернатива, но трябва да се гарантира устойчивост на процеса“, заяви Радев и добави, че освен оказване на подкрепа за дълбоки реформи за укрепване на върховенство на правото, за борба с корупцията и с организираната престъпност, подкрепа за икономиката, е необходимо да има гаранции за спазването на правата на човека в страните от Западните Балкани. В тази връзка президентът изтъкна, че европейските ценности са свързани с уважение към културно-историческото наследство, признаване на правото за самоопределение, изкореняване на езика на омразата. Президентът на Словения заяви, че приемането на страните от Западните Балкани ще допринесе за стабилността, мира и просперитета на региона, като допълни, че е важен двустранният диалог в този процес.

Радев подчерта отличния двустранен диалог между България и Словения, както и конструктивното партньорство, споделени ценности и отговорности на двете държави в рамките на Европейския съюз и НАТО. Румен Радев и Наташа Пирц Мусар откроиха добрите икономически и търговски връзки между България и Словения, както и нарасналия двукратно в последните години стокообмен, но подчертаха, че трябва да се оползотвори неизползваният потенциал в сфери от взаимен интерес. Като перспективни бяха откроени областите на иновациите и високите технологии, търговията, инвестициите, енергетиката, селското стопанство. С цел задълбочаване на икономическото и инвестиционното партньорство днес двамата президенти ще открият форум в София с участието на български и словенски фирми.

Според Радев България може да си сътрудничи със Словения в разработването на високи технологии, в съвместни инвестиции в научни изследвания и нови производства. Това ще създаде перспективи за реализацията на младите хора и по-висока добавена стойност. Бъдещето е свързано с повече обмен на информация, в споделяне на идеи и на печеливши практики, добави българският държавен глава. Той открои като перспективно и задълбочаването на сътрудничеството в сферата на енергетиката, като допълни, че Словения и България спомагат за по-голяма диверсификация и сигурност на енергийните доставки за нашия регион. И двете страни разширяват ядрените си мощности и могат да си партнират в това отношение. За реализиране на пълния потенциал на нашите икономически отношения е необходимо да положим усилия за подобряване на транспортната, енергийната и дигиталната свързаност в нашия регион, каза още президентът Радев.

Държавният глава благодари за подкрепата на Словения за членството на България в Шенгенското пространство и в Организация за икономическо сътрудничество и развитие.

Изпращането, макар и на основата на двустранно споразумение, на войски от държава членка на НАТО в Украйна, означава глобален сблъсък и неимоверно нарастване на риска от ядрен конфликт, заяви още президентът в изказването си. Българският държавен глава изрази тревогата си от продължаващата вече две години война на Русия срещу Украйна, от ескалацията на напрежението и допълни, че стратегията за постигане на победа на бойното поле с военни средства не дава резултат, напротив. Броят на жертвите расте, разрушенията растат, задълбочава се опустошителната демографска криза в Украйна, повишава се рискът от глобален сблъсък, икономическите и социални проблеми не само в Русия и Украйна, а в цяла Европа и по света, стават все по-сериозни.

„Следим с интерес и нескрита тревога срещата в Париж на европейски лидери, където започва да се тества общественото мнение за изпращане на войски на отделни държави в Украйна“, каза още Радев във връзка със срещата на високо ниво във френската столица, инициирана от президента Еманюел Макрон в контекста на втората година от началото на войната на Русия в Украйна. По думите на българския президент стратегията на даване на още и още оръжие явно не дава резултат и трябва да бъдем много внимателни, защото големият проблем вече не е в оръжията, а в липсата на хора на бойното поле.

„Вярвам, че европейските лидери ще проявят достатъчно разум и един много балансиран подход в подкрепата към Украйна, така че да не стигаме до извънредна ескалация, до риск от трета световна война и ядрен конфликт“, посочи още Радев.

Държавният глава призова българският министър-председател да даде повече разяснения за изложената от него готовност за двустранно споразумение за сигурност между Украйна и България и подчерта необходимостта от балансирани решения и разумен подход от страна на българското правителство. По думите на президента Радев Украйна не може да бъде изоставена сама, защото това означава да бъде компрометирана вярата в собствените ни принципи и ценности, в международното право и в правото на всяка една страна да отстоява своя суверенитет, свобода и независимост.

„Но не можем да си позволим и необмислени действия, които да доведат до глобален военен сблъсък“, подчерта още той.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments