Вариантът за комбинирани избори – президентски и за Народно събрание вероятно ще получи подкрепа от голяма част от партиите. Причината е, че точно преди вота е лесно да изразиш готовност да похарчиш 60 милиона лева, заяви пред „БНР“ Стоил Цицелков, член на Обществения съвет към Централната избирателна комисия /ЦИК/.
Според него такава евентуална ситуация не би изглеждала добре пред избирателите и едва ли „някой ще поеме толкова непопулярен риск“. Цицелков смята държавният глава Румен Радев е изложил „много честно теза, която за него е удобна“. Той е безспорен фаворит за повторно избиране и непоисканата подкрепа, която получи от най-голямата партия, го доказва още повече.
Радев направи много добър ход с избора си на служебен кабинет и сега е лице, което има симпатиите на много политически формации, а не само на онази, която го подкрепи при кандидатурата му за първия мандат.
Цицелков смята, че изборната администрация не демонстрира поведение, което е в интерес на гражданите, а „прехвърля отговорности и задачи“. От своя страна фирмата доставчик на машини за изборния ден „Сиела“ изпреварват събитията и резонно казват публично какво би се случило, допълни той.
Въпросът не е дали ще има хора, които да бъдат ангажирани в комисиите, подчерта Цицелков. След като им се плаща, вероятно такива ще се намерят. Истинският проблем е дали ще могат избирателите три поредни седмици по време на пандемия да се редят на опашки, за да гласуват. Въпросът е и „дали ще имаме някакво мнозинство, избрано само от твърди ядра, от поляризирани интереси. Със сигурност обществото ще изгуби от следващи избори“.
Стоил Цицелков е убеден, че методът „избори до дупка“ няма да се окаже добър. Мнението му е, че когото е налице ясна заявка за промяна, вече два пъти се гласува за такава и това „би трябвало да е достатъчно в една работеща демокрация“. Ставаме свидетели на точно обратното – не се получава никакъв консенсус и водещата в момента партия се държи точно като онази, която желаехме да сменим от управлението на държавата.