Служители от регионалното министерство ще проверят обновяването на столичната централна градска част заради предоставеното финансиране от Оперативна програма „Региони в растеж“ /ОПРР/ 2014-2020 г. В случай, че има пропуски в строителния надзор или несъответствие между съставените от него протоколи и направените сега изпитвания, надзорникът на обекта ще подлежи на контрол от страна на ДНСК, обяви ресорният министър арх. Иван Шишков пред парламентарната Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление.
Заедно със заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството Десислава Георгиева, кмета на столицата Йорданка Фандъкова и заместник-кмета Ангел Джоргов той участва в проведеното днес изслушване във връзка с обществена поръчка за изграждане, възстановяване и обновяване на публични пространства в Централна градска част на София, в изпълнение на финансирания от ОПРР проект „Изграждане, възстановяване и обновяване на публични пространства в централна градска част на град София“.
„Законите са достатъчно ясни. Проектите се проверяват и съгласуват от институциите. Правим опит да накараме надзорниците да бъдат по-отговорни.“, каза още министър Шишков.
Проблемът с жълтите павета е излязъл извън очакваното, подчерта още министърът и пак изтъкна, че за да бъде решен един проблем, неговото наличие трябва да бъде признато и той да бъде поставен на масата.
„По договора за безвъзмездна финансова помощ между Управляващия орган на програмата и Столична община през 2018 г. са разплатени авансово 35% от стойността на проекта. След това е отчетено първо междинно плащане към МРРБ, което включва авансови фактури между общината и изпълнителя в размер на 20%. Искането за плащане за зона 4 е за 4,293 млн. лв. След контрол от Управляващия орган от него са приспаднати 10% като финансова корекция.“, съобщи заместник-министър Георгиева и информира още, че на 2 декември е постъпило искане за плащане на извършени строително-монтажни работи в размер на 4,25 млн. лева. Проверката на място и по документи, включително и вземането на проби, са в рамките на процедурата по разглеждане на искането за верификацията. По него още няма направено плащане.
„След проверка в началото на ноември 2022 г. на жълтите павета и обход на ул. „Граф Игнатиев“, чието обновяване е част от проекта, са направени констатации за дефекти и е дадено предложение за тяхното отстраняване. Сега се прави проверка по искането за плащане, за да се завърши проектът в срок, да се прецени колко да се разплати и да се дадат препоръки на бенефициента.“, допълни Георгиева.