При работа на празник – минимум двойно възнаграждение

0
131
Илюстративна снимка: Пиксабей
Илюстративна снимка: Пиксабей

„Работодателите са длъжни да изплащат минимум двойно възнаграждение на работниците и служителите си, които работят на официален празник.“

Това съобщават от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“. През този месец празничните дни са 24-ти, 25-ти и 26-ти декември. За Нова година – 1-ви януари.

Ако се полага извънреден труд, заплащането достига до четворен размер, защото изплащането му е със 100% увеличение. За извънреден труд се приема и онзи, който извършват работищите на ненормиран работен ден или при подневно отчитане на работното време и полагането му се възлага със заповед на работодателя.

Служителите, които се трудят в условия на сумирано отчитане на работното време трябва да получат двойно възнаграждение. То се заплаща в края на периода. Ако обаче работят на официален празник по график, не се приема за извънреден труд и няма да получат допълнителни средства.

Предназначението на официалните празници е двояко, допълват от „Трудово право“. От една страна, и преди всичко – да се отдаде почит и признание на събитието, на което е посветен празникът и да се потвърди неговото значение.

От друга страна, официалният празник е ден за почивка – откъсване на работещите от работната среда, от изпълнението на техните трудови и служебни задължения, посвещаването на този ден на семейството, на близките и изобщо на свободен избор на начина, който всеки намира за най-подходящ да го отбележи. В този смисъл официалният празник е и почивен ден за голямата част от работещите.

Официалните празници са изрично установени и изчерпателно изброени в чл. 154, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ).

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments