В семейство на заразени и с двата вида инфекция да се спазва дистанция, дезинфекция и дисциплина, призовават експертите. Доцент Любомира Николаева-Гломб, завеждаща „Вирусология“ в НЦЗПБ, е категорична, че маските не са скафандър, който може да ни предпази от заразяване. Те просто могат да намалят риска. Маската трябва да се съхранява в хартиено или найлоново пликче, а не в джоба. Тя обясни пред „NOVA“ как да ги ползваме правилно:
„Маската – правилно носена, обхващаща и носа, и устата, намалява риска от вдишване на вируса. Това обаче не минимализира риска.”
Според доцент Гломб не е нужно да се затягат мерките, ако не се спазват. Тя даде пример с учениците, които учат онлайн, но след часовете се събират по градинките и по този начин ограниченията се обезсмислят. Експертът беше категоричен:
„Когато се срещнат грипът и коронавирусът какво ще се случи – тепърва ще разберем. Все още нямаме достатъчно данни за това как протича тази двойна инфекция при хора, с установена подобна двойна зараза. Всичко останало са спекулации.”
Любомира Николаева-Гломб обясни, че антибиотиците не лекуват коронавируса и предупреди хората да не ги пият без предписание от лекар. Доцентът разясни, че от прекомерната им употреба може да се получи цунами от резистентни бактерии. Засега не е открито антивирусно лекарство, което може да помогне, допълни тя. Експертът призова:
„Да се променят настроенията срещу ваксината.“