При заключителна среща в Бургас: Как национална програма променя образованието във висшите училища

Над 800 преподаватели обучени в компетентностния подход и 700 в иновативни образователни технологии благодарение на съвместната работа с висшите училища

1
1787
Проф. Галин Цоков
Проф. Галин Цоков. Снимка: МОН

Националната програма за повишаване компетентностите на преподавателите от държавните висши училища приключи успешно, като над 800 преподаватели бяха обучени в прилагането на компетентностния подход и около 700 в иновативни образователни технологии. Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков подчерта значението на програмата на заключителната среща по инициативата.

Създадени наръчници и укрепване на връзката между университети и училища
Програмата не само организира стотици обучения, но и доведе до създаването на наръчници, които ще се използват за повишаване на квалификацията и подготовката на бъдещи учители през следващите години. Проф. Цоков отбеляза, че най-ценната част от програмата е заздравяването на връзката между университетите и училищата, като преподавателите черпят опит от практикуващите учители в системата.

Национална мрежа и виртуална библиотека

В рамките на програмата е изградена национална мрежа от университетски центрове за иновативни образователни технологии. Създадена е и общодостъпна виртуална библиотека, съдържаща презентации, видеолекции и други материали, които се радват на все по-голям интерес от бъдещи и настоящи учители.

Заключителна среща в Университет „Проф. д-р Асен Златаров“–Бургас

Заключителната среща по програмата се проведе в Департамента за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти към Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ Бургас. На срещата присъстваха представители на 20 висши училища, обучителни екипи, учители и експерти от Министерството на образованието и науката. Сред участниците бяха Петя Петрова, началник на РУО-Бургас, проф. д-р Христо Бозов, ректор на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“, заместник-ректорите проф. Ирена Марковска и проф. Севдалина Турманова, както и други експерти от МОН.

Обсъждане на образователните потребности на преподавателите

Финалната конференция завърши с Кръгла маса на тема „Образователни потребности на преподавателите във висшите училища – дигитализация, квалификация, компетентности. Тенденции и перспективи пред националните програми за висшите училища“. На събитието бяха обсъдени мнения и предложения за създаване на нови национални програми във висшето образование.

Националната програма за повишаване компетентностите на преподавателите доказва значимостта си чрез успехите, постигнати до момента, и поставя стабилна основа за бъдещото развитие на висшето образование в България.

Как липсата на учители влияе върху качеството на образование при учениците?

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] При заключителна среща в Бургас: Как национална програ… […]