Приеха ли предложението на ДБ, свързано със заплатите в МВР?

Какви означава това за бюджета?

2
4234
Полиция
Полиция. Снимка: Pixabay

Опитът на „Демократична България“ /ДБ/ да наложи реформи в Министерството на вътрешните работи /МВР/ претърпя неуспех. Предложенията за промени, свързани със заплатите и структурата на системата, бяха категорично отхвърлени от парламентарната Комисия по бюджет и финанси.

Депутатът Мартин Димитров представи предложенията в Комисията по бюджет и финанси, подчертавайки важността на справедливото заплащане и оптимизацията на разходите.

„Заплатите в сектор МВР бяха увеличени с 51% за 2025 г., но това не е свързано с никакви реформи“, заяви Димитров. Той предложи заплащането да се обвърже със средните заплати по области, вместо със средната за страната, за да се постигне по-голяма справедливост.

„Не е логично във Видин да използваме средната заплата за страната, когато местната икономика е различна,“ допълни той. Според статистиката в МВР има около 5000 души, които са достигнали пенсионна възраст.

„Тези служители ще получат увеличението на заплатите, както и увеличение на пенсиите, което утежнява бюджета“, заключи Димитров.

Това обаче повдига въпроса: Дали проблемът е в опозицията на останалите партии или в слабостта на самите предложения?

Ключовите точки в предложенията на ДБ включваха:

– Заплати, обвързани със средната по области: Депутатът Мартин Димитров заяви, че е несправедливо в икономически слаби региони като Видин или Монтана да се използва средната заплата за страната като база. Вместо това, заплатите в МВР трябваше да бъдат свързани с икономическите реалности в съответните области.
– Освобождаване на пенсионери: Според ДБ, над 5000 служители в МВР, достигнали пенсионна възраст, продължават да заемат позиции, което блокира кариерното развитие на младите кадри.
– Оптимизация на функции: Предлагаше се шестмесечен срок, в който министърът на вътрешните работи да направи оценка на реално изпълняваните функции от служителите, а тези без нужда от полицейски правомощия да бъдат преназначени.

„Тази мярка ще отвори възможности за кариерно развитие на младите служители“, подчерта Божидар Божанов от ДБ.

Въпреки усилията, предложените реформи не получиха достатъчна подкрепа. С 6 гласа „против“ и 11 „въздържали се“ реформаторските идеи на ДБ не успяха да преминат дори до етап разглеждане. От „Демократична България“ обвиниха останалите партии в безотговорност към бюджета.

„Ако продължим да правим бюджетната процедура по този начин, никога няма да овладеем разходите“, заяви Димитров. Той подчерта, че без реформи на дневен ред държавата ще бъде принудена да повишава данъците.

Внимание, шофьори! Затварят част от магистрала „Хемус“

Абониране
Известие от
guest

2 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Луд
Луд
10 часа по-рано

Щото тока, бензина и отоплението във Видин са по евтини отколкото в София

marioiraichev@gmail.com
marioiraichev@gmail.com
9 часа по-рано

Не четох статията, но знам едно……така наречената и определена от някой за минимална , не наял се и не накрал се бездушник, дори не е минимална в нито едно отношение………това си е обричане ма глад о мизерстване, докато гледаме и слушаме кой къде е бил на почивка и каква вила или кола си е купил…….тези хора които определят минимума за оцеляване трябва те да живеят с тези пари и тогава да определят……мамицата им лъжлива и крадлива………… подържат терена докато наркоманските им синове и дъщери вземат престижна диплома за да ги заместят…………нищо не се е променило от 200 год.