Национална стратегия за хората с увреждания за периода 2021-2030 година беше приета от Министерския съвет. Управляващите твърдят, че тя ще допринесе за създаването на по-добри условия за тези български граждани. Според тях хората с увреждания ще могат да упражняват правата си и да участват в обществения живот равноправно с останалите.
Правителството обаче търпи редица критики заради условията, които е създало за хората с увреждания. Те все още срещат редица трудности. Дали тази нова стратегия ще спомогне поне част от тях да бъдат преодоляни, предстои да разберем.
Стратегическите цели на документа са: да се създадат условия за независим живот и социално включване на хората с увреждания в условия на достъпна среда; да се подобри жизненият им стандарт, както и достъпът им до социална закрила, качествено приобщаващо образование, здравеопазване, заетост и подходящи условия на труд.
Предвидено е тези цели да се реализират чрез мерки, групирани в седем взаимосвързани и интегрирани приоритети със съответните очаквани резултати от изпълнението, съобщиха от правителствената информационна служба. Мерките кореспондират с водещите политики за насърчаване на социалното включване, очертани в други стратегически документи и национални програми.
В проекта на стратегия са определени основните акценти на политиката в областта на правата на хората с увреждания като хоризонтална политика, свързани с изпълнението на политиките на пазара на труда, образованието, здравеопазването, осигуряването на устойчивост и адекватност на социалните плащания, транспорта и информационните технологии, регионалното развитие и други.
Стратегията ще се изпълнява до 2030 година, като ще има конкретни планове за действие. За наблюдението и оценката ще отговаря Министерството на труда и социалната политика. От ведомството ще предоставят на правителството доклади за одобрение.