Приключва срещата на върха за финансите и климата: Време ли е за конкретни стъпки?

0
45
Климатични промени
Климатични промени. Снимка: Pixabay

След всички тези дискусии, време ли е за конкретни решения? Целта на двудневната среща на върха, посветена на въпросите в областта на климата и финансите, която приключва днес в Париж, беше да се определят конкретни мерки за подпомагане на бедните и развиващите се страни, чието положение се влоши от опустошителните последици от пандемията от COVID-19 и войната в Украйна, да се справят по-добре с бедността и климатичните проблеми.

Въпреки че срещата на световните и финансовите лидери няма мандат за вземане на официални решения, френският президент Еманюел Макрон обеща да представи списък със задачи, който да бъде придружен от инструмент за проследяване на напредъка.

„Трябва да предложим мобилизации, ангажименти, нови инструменти и съвсем конкретни решения, които ще променят живота в страните, изправени пред тези предизвикателства“, заяви Макрон.

Пратеникът на САЩ по въпросите на климата Джон Кери сподели същата позиция, като заяви пред “Associated Press”, че конференцията ще има за цел да излезе с някои резултати, които са конкретни за това как може да бъде мобилизирано финансирането в опит да се намалят по-бързо емисиите.

Няколко активисти и неправителствени организации призоваха участниците в срещата на върха да гарантират, че богатите страни ще се ангажират с облекчаване на дълга на бедните нации, включително с анулиране на заеми. Обсъдена беше и клауза за спиране на изплащането на дългове от страна на държави, засегнати от екстремни климатични явления. Наред с това, набира сила идеята за въвеждане на данък върху емисиите на парникови газове, отделяни от дейности, свързани с международното корабоплаване, като е възможно това да бъде прието на срещата на Международната морска организация през юли. Някои експерти смятат, че данъкът само върху корабоплаването може да събере 100 млрд. долара годишно, а една категорична декларация по този въпрос в Париж може да осигури на Макрон символична победа, особено ако получи подкрепата на Международната морска организация следващия месец.

За да се съберат повече пари, активистите настояват и за въвеждането на висок данък върху индустрията за изкопаеми горива, както и на друг данък върху финансовите транзакции. За момента обаче тези две предложения изглежда нямат голяма подкрепа сред по-богатите държави.

През първия ден на срещата на върха бяха обявени няколко споразумения. Френски официални представители заявиха, че обременената с дългове Замбия е постигнала споразумение с няколко кредитори, включително Китай, за промяна на условията на заеми на стойност 6,3 млрд. долара. Сенегал пък е постигнал споразумение с Европейския съюз и западните си съюзници за подкрепа на усилията си да подобри достъпа си до електроенергия и да увеличи дела на възобновяемата енергия до 40 % до 2030 г. На срещата присъстваха също така и много високопоставени лица от бедни и уязвими от климатичните промени държави, като в залата бяха само двама висши лидери от Групата на седемте най-развити държави – Макрон и германският канцлер Олаф Шолц. САЩ бяха представени от министърката на финансите Джанет Йелън и пратеника по въпросите на климата Джон Кери. Сред останалите участници бяха министър-председателят на Китай Ли Цян, президентът на Бразилия Луис Инасио Лула да Силва, председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, ръководителят на Световната банка Аджай Банга и председателката на МВФ Кристалина Георгиева.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments