Приморско, Созопол и Царево са категорично против резерват „Маслен нос“

Местните жители изразяват опасения за рибарството и туризма

0
370
Среща в Община Приморско
Среща в Община Приморско. Снимка: „Грийнпийс“–България

Идеята за създаване на морски резерват „Маслен нос“, предложена от „Грийнпийс“ – България, предизвика сериозно напрежение сред местните общности в Приморско, Созопол и Царево. Въпреки усилията на природозащитната организация да представи ползите от защитената акватория, местните жители, рибарски общности и представители на туристическия сектор категорично се противопоставиха на инициативата.

Природозащитната организация твърди, че морските резервати ще донесат значителни ползи за околната среда, туризма и рибарството. Кремена Ватева от „Грийнпийс“ посочи, че:

„Местният риболов не е застрашен, а само ще спечели. Двумилната зона пред Китен и Приморско няма да е част от резервата, което ще позволи на рибарите да продължат дейността си както досега.“

От „Грийнпийс“ уверяват, че резерватът ще подобри качеството на морската вода и ще увеличи рибните ресурси, като по този начин ще подпомогне местната икономика. Организацията също така подчерта необходимостта от прекратяване на вредни практики като дънното тралиране.

Местните жители и представители на общините Царево, Приморско и Созопол обаче изразиха твърдата си опозиция. Според тях инициативата на „Грийнпийс“ е „порочна“ и „недостатъчно обмислена“. Мариян Иванов, общински съветник и представител на „Възраждане“ в Бургас, заяви:

„Срещата премина в пълно противопоставяне. От „Грийнпийс“ не представиха ясна информация какви ще бъдат режимите на новия резерват. Вместо това, получихме общи и уклончиви отговори. Очевидно е, че те искат да наложат своето решение, без да се съобразяват с интересите на местните хора.“

Снежана Йорданова, представител на „Възраждане“ в Приморско, добави:

„Местните жители, рибари и туристическият сектор са категорично против. Резерватът ще ограничи стопанската дейност и ще нанесе тежки икономически щети.“

Община Царево също излезе с категорична позиция срещу предложението:

„Нямаме доверие в начина, по който се провеждат тези инициативи. Липсват адекватни доклади и оценки на въздействието. Регионът вече е обграден от защитени зони, което води до загуби в общинския бюджет и ограничаване на икономическите възможности. Ние не можем да подкрепим идея, която ще унищожи рибарството и туризма – единствените източници на препитание в областта.“

Въпреки че срещата беше подкрепена от Община Приморско и се проведе в сградата на Общината, кметовете на Царево, Лозенец, Китен, Приморско и Созопол демонстративно напуснаха обсъждането. Според тях „Грийнпийс“ не е успяла да предложи ясна стратегия за създаването на резервата и да отговори на въпросите на местните жители. Местните общности критикуваха липсата на прозрачност и предварителни консултации. Мариян Иванов обобщи ситуацията:

„Дойдоха с едни хвърчащи листове и ни казаха: „Дайте да направим резерват, а после ще мислим какво ще стане.“ Това няма да се случи.“

Инициативата за морски резерват „Маслен нос“ подчертава напрежението между природозащитните усилия и икономическите интереси на местните общности. Докато „Грийнпийс“ настоява за необходимостта от защита на Черно море, местните жители и институции смятат, че предложението ще доведе до икономически загуби и ограничаване на техните права.

Без яснота и прозрачност в процеса, съгласие изглежда трудно постижимо. „Грийнпийс“ обяви, че ще внесе предложението в Министерството на околната среда и водите, но местните жители са категорични:

„Ще се борим твърдо, за да защитим интересите си.“

Пренасочват трафика по нов обходен път в Бургас

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments