Кризата с коронавирус влиза в Програмата за развитие на отбраната. Държавният документ обхваща приоритетите за страната ни в тази област до 2032 година и е публикуван за обществено обсъждане.
Пандемията от COVID-19 е първият случай, споменат в документ за стратегическия сектор с такава насоченост. Посочено е, че ситуации като сегашната „ще генерират постоянен епидемиологичен риск за страната ни“. Във връзка с това е планирано ВМА да увеличи способността си да реагира на епидемичната обстановка до 2032 г. Това ще бъде възможно с назначаване на допълнителен персонал към МБАЛ-Сливен в Инфекциозно отделение, както и с откриване на нова лаборатория към МБАЛ-Варна за провеждане на PCR тестове.
По план в следващите 12 години се предвижда финансирането на големите сделки да бъде поето от централния бюджет, а не от министерството на отбраната. Така е било извършено и плащането на новите кораби и самолети, съобщават от „Монитор“.
Важна точка от документа посочва, че пренасочените средства, отпуснати за овладяване на кризата с коронавирус, не трябва да оказват ни най-малко влияние върху мисиите на армията или нейното поетапно модернизиране.
В проекта на Програмата за развитие на отбранителните сили се посочва, че е необходим доброволен държавен резерв от 3000 души, а общата численост на армията не трябва да бъде по-малко от 43 000 души. Като проблем, имащ отношение към набирането на резервисти и военни, е отбелязан демографският.
Ще бъдат търсени и възможности за постигане на високотехнологични способи за киберзащита чрез програми на ЕС и НАТО.