Природозащитници: Забравяме колко хиляди квадратни метра земя е унищожена заради изкопаване на въглища

0
66
ТЕЦ "Марица Изток" 2
ТЕЦ "Марица Изток" 2. Снимка: "Грийпийс"-България

„Рядко си напомняме колко хиляди квадратни метра земя е унищожена заради изкопаване на въглища, защото ние много дълго време сме разчитали на тях. Това е индустрия, която е изучила много хора, цели градове са се създавали около въглищни мини, но това е технология, която с времето си отмина. Помните ли как се свързвахме помежду си през 90-те и как го правим сега?“

Това заяви Балин Балинов от „Greenpeace“ пред радио „Фокус“. Думите му бяха потвърдени и от и Венцеслава Кожухарова от “За Земята“, която допълни, че когато говорим за положителните и отрицателните страни на възобновяемата енергия, трябва да не забравяме, че с нея се замества една изключителна замърсяваща индустрия, която има много негативен ефект върху природата и хората.

„Зелената енергия е начина да се върви напред, но много зависи как ще се направят нещата. Един от големите проблеми например са ВЕИ в земеделски земи и смяната на категорията им по един неособено легален начин. Поради това „За Земята“ се бори на демократизация и децентрализация на енергийната система, за да може енергията да е в полза на хората. Да се приотизира индивидуалното потребление и консумация със солари на покривите“.

Според нея на територията на България има достатъчно нарушени терени на бивши мини, които стоят неизползвани и могат да бъдат използвани за соларни паркове.

Двамата коментираха и актуалната тема за изграждане на вятърни електроцентрали в Черно море, като заявиха, че в момента споровете и част от кампанията за това се водят предимно в социалните мрежи, където липсва истински диалог. Според Балинов много често се стига до използването на фалшиви аргументи, а дебатът бързо се превръща в престрелка. Той допълни, че тези ВЕИ паркове съществуват от началото на 90-те години и би било грешка да си затваряме очите пред този вид технология. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments