Пpoмeните в законодателството за cъĸpaтeнoтo cъдeбнo cлeдcтвиe – нa БCΠ, „Обединени патриоти“, „Boля“ и нa ГEPБ – бяxa oдoбpeни на пъpвo чeтeнe в парламентарната правна комисия в сряда. Упpaвлявaщитe, ДΠC и „Boля“ пoдĸpeпиxa и чeтиpитe проекта, а от БCΠ глacyвaxa „въздъpжaли ce“ зa идеите нa ГЕРБ.
Предложенията са почти идентични като единствено тези на ГЕРБ се различават. От БСП, „Обединени патриоти“ и „Воля“ предлагат с промени в Наказателно-процесуалния кодекс да отпадне възможността за съкратено съдебно следствие при направени самопризнания от подсъдимия, ако делото е за умишлено убийство или тежка телесна повреда.
От ГЕРБ искат промените да са в Наказателния кодекс – съкратеното производство да остане, но съдът да не бъде задължен да намали присъдата, както е сега, а да има право на преценка. Освен това се предлага и наказанието да може да се намалява с 1/5, а не с 1/3.
При дебата в комисията направиха впечатление различните позиции, които заеха представителите на Върховния касационен съд и на прокуратурата. Шефът на държавното обвинение Сотир Цацаров подкрепи радикалния подход на БСП, „Воля“ и патриотите с аргумента, че в случая властите трябва да се съобразят с общественото усещане за справедливост. Съдиите наблегнаха, че ограничаването на съкратеното производство ще лиши правосъдието от един бонус, с който се поощряват престъпниците да си признаят, и делата може да се водят с години.
Междувременно близки на жертви на тежки престъпления протестираха пред парламента срещу съкратеното съдебно производство, за което смятат, че позволява на виновните да се отърват с по-леки присъди. Гражданите настояха процедурата да отпадне и в подкрепа на своето искане внесоха в Народното събрание 15 882 подписа.
До акцията им се стигна след смъртта на 7-годишната Криси от сливенското село Сотиря, която беше жестоко изнасилена и убита през август. Подобни искания обаче се появяват периодично, като за последен път въпросът беше повдигнат в края на миналата година след убийството на журналистка Виктория Маринова в Русе.