На среща, проведена в Министерството на земеделието и храните /МЗХ/, министър Кирил Вътев и представители на водещи браншови организации постигнаха съгласие по ключови искания за подкрепа на агросектора.
В преговорите взеха участие важни фигури от сектора, включително Венцислав Митков от Сдружение „Обединени земеделски производители“, Тодор Джиков от Националната асоциация на картофопроизводителите, Илиас Сарнук от Националната асоциация на производителите и преработвателите на черупкови плодове, Илияна Димитрова от Съюз на гъбопроизводителите в България, и Венцислав Евгениев от Съюза за развъждане на българските овце и кози.
Исканията, обсъдени на срещата, бяха събрани в документ от 12 точки, като по всички от тях беше постигнато съгласие. Резултатът от преговорите е решението за спиране на протестите от страна на асоциациите до подписването на споразумението. Това е знак за конструктивния диалог и сътрудничество между държавата и земеделския сектор.
Един от значимите резултати е включването на производителите на гъби, черупкови плодове и трапезни картофи в схемата за подпомагане по механизма de minimis. Тази мярка е предназначена да подкрепи стопаните, които се намират в кризисна ситуация и не са били обхванати от специалната украинска помощ.
В допълнение беше решено да се създадат работни групи за разработване на политики в областта на земеделието, с особен акцент върху районирането според климатично-почвената карта на България. Тези групи ще работят също по анализи и препоръки за Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г., което подчертава дългосрочната перспектива в подкрепа на устойчивото развитие на сектора.
Този подход не само ще допринесе за адаптацията на българското земеделие към променящите се климатични условия, но и ще увеличи продуктивността и ще повиши конкурентоспособността на българските земеделски продукти на национални и международни пазари. С тези мерки Министерството на земеделието и храните и браншовите организации поставят основите за едно ново и по-процъфтяващо бъдеще за агросектора в България.