Продължава хаосът в цялата страна след въвеждането на новите електронни рецепти от понеделник. Вчера от Българския лекарски съюз /БЛС/ първи алармираха, че много аптеки връщат пациенти при личния лекар, който да им изпише нов вид антибиотик. Днес за същия проблем сигнализират и от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства /БАРПТЛ/.
Те изразяват силно притеснение и смятат, че пациентите нямат възможност да получат нужните им медикаменти за лечение, въпреки че те са налични в търговската мрежа. Вчера министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков също коментира казуса, като заяви, че до края на месеца ще се събират сигнали по новата система на работа, след което проблемите един по един ще бъдат изчистени. Той уточни, че няма как издаването на електронни рецепти да бъде преустановено, въпреки многото сигнали още в първите дни. Публикуваме пълния текст на тяхната позиция без редакторска намеса:
„Проблемът се състои в следното – когато се изписва лекарство в електронната рецепта, то е обвързано не само с търговското наименование, концентрацията и размер на опаковката, но и с неговия национален номер, което нормативната база не изисква. Процесът е един и същ и за лекарствен продукт, заплащан от Национална здравноосигурителна каса /НЗОК/, лекарство по „бяла“ рецепта на свободна продажба или продукт, отпускан без лекарско предписание. При НЗОК продуктите има и код по НЗОК. Фармацевтът в аптеката няма право да отпусне идентично лекарство, но с различен национален номер или различен НЗОК код. Тази, на пръв поглед разумна мярка, на практика не отчита наличието на продукти от паралелен внос и реално ефективно ги спира от продажба на българския пазар и лишава пациентите от тях.
Мярката е въведена да противостои на недостига при антибиотиците и диабетните лекарства, но на практика вече генерира връщане на пациенти от аптеките на фона на наличност на същото лекарство, но с друг код. Продуктите от тези терапевтични групи се внасят в България от паралелен внос от години и пациентите и пазарът, в голяма степен, разчитат на тези количества, за да се задоволи търсенето от страна на болните. Става дума за стотици хиляди опаковки антибиотици и лекарства за диабет, внесени от Европейския съюз с лиценз за паралелен внос, чийто пълен списък е в края на този текст.
Затрудняването на достъпа на пациентите до предписана и необходима терапия е факт вече втори ден и си позволяваме да опишем няколко от ситуациите, за които ни сигнализират пациенти, лекари и магистър-фармацевти:
1. Лекар изписва национален номер на първовносителя, например на Augmentin 875 mg/125 mg х 14 табл. Пациентът попада в аптека, която разполага с Augmentin 875 mg/125 mg х 14 табл., но от паралелен внос. Пациентът не може да получи продукта и излиза от аптеката убеден или че има недостиг (невярно) или (ако е разбрал, че има неговия продукт но на фармацевта му е забранено да го продаде) че държавата, по някаква причина, му пречи да се лекува.
2. Лекар изписва национален номер на продукта от паралелен внос, например Augmentin 875 mg/125 mg х 14 табл. Пациентът попада в аптека, която има Augmentin 875 mg/125 mg х 14 табл., но от първовносителя. Резултатът е същият като в т.1.
3. Първовносителят има временен проблем с доставките. Пазарът е обезпечен с количества от паралелен внос, но те са недостъпни за пациента, защото в е-рецептите фигурират националният номер и НЗОК кодът на първовносителя.
Това са само част от примерите, които могат да очертаят рисковете да настъпи хаос при достъпа на пациентите до лекарства.
БАРПТЛ апелира за спешна корекция в заданието за софтуера за електронната рецепта. Нашето предложение е в електронната рецепта всички национални номера на еднакви и подобни продукти по смисъла на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина да са асоциирани. Така рецептата на пациента ще бъде изпълнена с наличния в аптеката изписан продукт, независимо от вносителя му. Друг възможен вариант, който да не възпрепятства достъпа на болните до лечение, е да отпадне националният номер на продукта и рецептата да се изписва само по наименование на лекарствения продукт, форма, концентрация и размер на опаковката.
Надяваме се да не се стигне до предписване на лечение с номера и кодове вместо с наименования на лекарства.“