„Вчера, ние, народните представители от парламентарната група на „Продължаваме Промяната“ /ПП/, входирахме в деловотството на Народното събрание Проект на Закон за противодействие на корупцията. Корупцията е социално зло, което разрушава основите на държавното управление. Липсата на ефективна борба с корупцията по високите етажи на властта има трайно негативни икономически, социални и политически последици за страната ни, както във вътрешен, така и в международен план. Разхищението на публични средства, задълбочаването на бедността и намаляването на чуждестранните инвестиции са реалните икономически последици от корупцията. Корупцията е сред основните причини за загубата на обществено доверие в институциите и липсата на справедливост, особено в годините на управление на ГЕРБ. Икономическите зависимости на политическите елити нарушават демократичния баланс и политическите права на гражданите.“
Това пише в декларация, прочетена от председателя на Комисията по правни въпроси и депутат от ПП Милен Матеев по повод внасянето на проект на Закон за противодействие на корупцията. В нея е записано още:
„Осъзнавайки всичко това, от „Продължаваме промяната“, идентифицираме корупцията като враг номер едно за общественоикономическото развитие на България и заявихме още в предизборната си програма нашата решимост да се борим безкомпромистно с нея.
Констатираните дефицити в дейността на органа, призван да противодейства на корупцията ни мотивират да създадем нов орган с пошироки и същевременно фокусирани правомощия, който да не е нито „чадър“ за корумпираните, нито „бухалка“ за неудобните за властта, каквато е печално известната КПКОНПИ, назначавана и контролирана от ГЕРБ, а да бъде независим орган, който води ефективно и качествено разследване и разкриване на корупционни прояви и схеми във всички нива на властта, като същевременно заложим достатъчно предпазни механизми, за да не се превърне той в репресивен орган.
Този законопроект беше дълго време спиран със задкулисни игри и абсурдни, ултимативно поставяни условия, които биха направили невъзможна работата на създаваната с него Комисия за противодействие на корупцията от лицата, представляващи политическото ръководство на „Има такъв народ“. Зад техните искания, прозира страх от проверка на почтеността им, от осветляване на имуществото, интересите и зависимостите им. Те искаха да имат „свой човек“ в Комисията, с право на вето върху решенията кой да бъде проверяван и разследван, и кой не.
Тези хора продължават да говорят за морал и за борба с корупцията, но направиха всичко възможно да нямаме ефективно работещ и разследващ корупционни престъпления орган.
Времето за убеждаване и компромиси приключи. Ние, от „Продължаваме Промяната“, вече сложихме на масата нашите виждания за ефективно противодействие и разкриване на корупцията във властта. Представяме проекта си за работещ антикорупционен орган пред обществеността, като се надяваме на открит и професионален дебат в Народното събрание и призоваваме всички почтени народни представители, които съзнават отговорността си пред своите избиратели, да откликнат на исканията и надеждите им за справедливост и морал в управлението на държавата, като подкрепят нашия законопроект.
Гласуването на Закона за противодействие на корупцията ще покаже къде минава разделителната линия между участващите и прикриващите корупционните схеми и борещите се срещу това социално зло – корупцията.“