Изтощените палестинци се подготвят за посрещането на ежегодния празник, отбелязващ края на мюсюлманския свещен месец Рамадан, а междувременно Газа е в готовност да посрещне още въздушни удари и насилие от страна на Израел след седмици ожесточени протести в Йерусалим, предава „AP“.
Крайните прояви на насилие в Близкия изток разтърсиха Израел, явление, невиждано през последните години. Подобни прояви бяха регистрирани в страната по време на палестинската интифада през далечната 2000 г., когато арабски и еврейски тълпи щурмуваха улиците, упражнявайки насилие над невинни граждани, както и палежи на коли. Тогава дори полетите бяха отменени или отклонени от главното летище на страната.
Последните три конфликта между Израел и яростните активисти от движението „Хамас“, което е доминиращо в Газа, бяха до голяма степен ограничени в рамките на обеднялата палестинска територия и израелските общности по границата. Настоящият конфликт, започнал в Йерусалим, обаче изглежда ще премине мащабно пределите му.
Ейд ал-Фитр, мюсюлманският празник, отбелязващ края на еднодневния пост, обикновено е радостен период от годината, когато семействата пазаруват нови дрехи и се събират, за да празнуват заедно. Тази година обаче обстановката е мрачна, а жителите на Газа се готвят за още по-голяма разруха, тъй като силите на Израел продължават да изпращат поредица от унищожителни въздушни удари. От понеделник насам израелският огъне повалил две високи жилищни сгради, в които са се помещавали офиси на „Хамас“.
„Хамас“, ислямистката група за съпротива, която завзе властта в Газа след надпревара с палестински сили през 2007 г., призова вярващите да отправят празничните си молитви в домовете си или в най-близките джамии вместо на открито, както е по традиция. Активистите от Газа продължават да бомбардират Израел с непрекъснат ракетен огън от вчера насам. В отговор на това израелските власти са започнали да отклоняват някои входящи полети от международното летище „Бен Гурион“, близо до Тел Авив, към летището „Рамон“, разположено в южната част на страната, съобщи Министерството на транспорта. През последните дни вече са били отменени и няколко полета.
Израелските военни сили твърдят, че от понеделник насам са били изстреляни над 1600 ракети, като 400 са паднали в Газа. Израелската противоракетна отбрана се е заела с управлението на 90% от ракетите. Израелските въздушни удари са поразили около 600 точки в Газа, разкриха още военните.
Министерството на здравеопазването на Газа заяви, че броят на загиналите е нараснал до 69 палестинци, включително 16 деца и шест жени. Групировката „Ислямски джихад“ потвърди смъртта на седем свои членове, а „Хамас“ разкри, че е бил убит висш командир и няколко други членове на движението. Според Израел обаче реалният брой на загиналите активисти е много по-голям, отколкото „Хамас“ твърди публично. Междувременно общо седем души са били убити в Израел, а четирима от тях са починали вчера. Сред тях са били и военнослужещ, който е бил поразен от противотанкова ракета, както и 6-годишно дете, ударено при ракетна атака.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш порица безразборното изстрелване на ракети от страна и на двете сили, призовавайки ги за повече сдържаност. Президентът Джо Байдън обяви, че се е свързал с Нетаняху, за да подкрепи правото на Израел да се защитава, а държавният секретар Антъни Блинкен заяви, че ще изпрати старши дипломат в региона, за да се опита да успокои напрежението.
Засега все още не е ясно как размириците в Газа ще повлияят на политическото бъдеще на Нетаняху. Факт е, че той не успя да създаде правителствена коалиция след неубедителни парламентарни избори през март и сега политическите му съперници имат три седмици да се опитат да сформират такава. Те направиха опит да привлекат на своя страна малка ислямистка арабска партия. Въпреки това колкото по-дълго продължават бойните действия, толкова повече това може да попречи на опитите им за формиране на коалиция.