Продължителният период на необичайно топло време в Сибир е „тревожен знак„, според учените в областта на климатичните промени. Температурите измерени на повърхността на Сибир достигнаха 10 градуса по „Целзий“, като те са по-високи от средните през миналия месец, което го прави най-горещия май в руския регион от 1979 г. насам, когато са регистрирани температурни рекорди. Тези данни бяха оповестени от Службата за изменение на климата „Коперник“, програма свързана с Европейската комисия. По-топлото време в Сибир настъпи, след като светът изживя най-горещия си май, показват още резултатите.
Според климатолога Мартин Стендел, температурното отклонение в северозападен Сибир миналия месец може да се случи само веднъж на 100 000 години, без влиянието на климатичните промени, пише „CNN“. Въпреки това трябва да се отбележи, че в Сибир не май не беше единственият месец, по-топъл от обикновено – в региона бяха налице и периоди на по-високи от средните температури на повърхностния въздух през зимата и пролетта тази година, като отклонението беше особено осезаемо през месец януари, разкриват още от „Коперник“.
„Това несъмнено е тревожен знак.“, твърди Фреджа Вамборг, старши учен.
В Сибир има тенденция да се наблюдават все по-големи температурни колебания от месец на месец и от година на година, а в предишни години е имало месеци, когато температурните аномалии са били по-резки от тези, които регионът преживява през последните шест месеца, обясняват експертите. Все пак според Службата за изменение на климата „Коперник“, е необичайно да измерваме по-топли от средните температури за толкова много поредни месеци.
Въпреки че Земята като цяло се затопля, покачването на температурата не се наблюдава равномерно по цялата планета, казва Вамборг. Според учените Арктическият регион се затопля средно два пъти по-бързо от останалата част на планетата вследствие на глобалното затопляне. Русия също отбеляза най-горещата си зима в 140-годишната история на метеорологичните си наблюдения, съобщиха от държавния Хидрометеорологичен център по-рано тази година.
Ефектите от по-високите температури
Изглежда, че по-топлите температури имат отрицателно въздействие върху планетата. По-рано този месец руският президент Владимир Путин нареди извънредно положение в сибирския град Норилск, след като 20 000 тона гориво от електроцентрала се разляха в близката река.
От енергийната компания „Nornickel“, заявиха, че арматурите на резервоарите за съхранение вероятно са потънали поради размразяване на вечните ледове, подчертавайки опасността все по-затоплящите се температури да засегнат сериозно арктическата инфраструктура и екосистемите.
„В момента можем да предположим, че поради необичайно меките летни температури, регистрирани през последните години, вечните ледове вероятно са се стопили и стълбовете под платформата са потънали.“, обясни пред руската новинарска агенция „ТАСС“ главният оперативен директор на компанията Сергей Дяченко.
Сергей Верховец, координатор на арктическите проекти към Световния фонд за дивата природа, заяви, че инцидентът е довел до катастрофални последици.
„Ще видим последствията и през следващите години.“, добави той. „Говорим за мъртва риба, замърсено оперение на птици и отровени животни.“
Миналата година диви пожари опустошиха Арктика в невиждано големи мащаби, изхвърляйки в атмосферата огромно количество парникови емисии, гласят официалните данни на руските експерти.