Сериозни критики към начина, по който се строят ваканционни имоти в България, отправи пред журналисти проектантът Йорданка Георгиева, предаде репортер на Искра.бг. Тя участва в „NextHome Black Sea 2024: Черноморски форум за ваканционни имоти“, който се провежда в Бургас.
„Как едни хора, които имат много по-трудни условия от нас могат да развиват туризма. В България сме целунати от Господ, защото сме на второ място след Исландия по минерални води. Защо не развиваме този туризъм?“
Това попита риторично Георгиева. Самата тя проектира сгради в САЩ и разказа как там за всеки отделен район има различни архитектурни изисквания – от наклона на покрива, до керемидите и тухлите, които могат да бъдат използвани. В същото време България не използва изобщо своите природни дадености, а би могла:
„Ние само от това можем да се издържаме. Трябва концепция и да имаме зададена визия от страна на инвеститора. Не е идеята само да правим апартаменти, които са един в друг и няма свободни площи. Ние тук нямаме клуб хаус – нещо, което в САЩ проектираме задължително. Това е място, където да се събират всички собственици на апартаментите, да празнуват заедно рождени дни, например. Това е нещо, което обединява обществото там.“
„Ние не разсъждаваме за ваканционните селища като за ваканционни. Тук се говори за едни апартаменти. Но ние не създаваме комплекси. Ние създаваме места за рекреация. Места, където хората ще се развличат. Хората са дошли на почивка, а не за да влязат в апартамента“, подчерта още Йорданка Георгиева.
По отношение на най-големия курорт по Южното Черноморие – „Слънчев бряг“, проектантът обясни, че преди години той е бил замислен по по-правилен начин като концепция и подход, отколкото това, което в момента се застроява:
„Строим соц общежития, защото визуално така изглеждат отвън, да не говорим за архитектурата. Ние можем ли с тази визия и това презастрояване да привлечем инвеститори отвън? Това тотално трябва да се промени.“
Все пак Георгиева вижда и положително развитие у нас, защото вече се говори за архитектурен стил.
„Има промени в добра посока, но има още много какво да се желае и това е най-вече по отношение на планирането. Ние като архитекти трябва да седнем и да говорим за концепции. Един ден ще има нов „Слънчев бряг“, с нова концепция“, посочи още тя. И допълни:
„Места като „Слънчев бряг“ и „Свети Влас“ предразполагат повече като ваканционни имоти. Но те трябва да бъдат ваканционни, а не да са апартхотели. Българският строител строи срещу обезщетение, поради което той уплътнява един парцел на максимум. Затова няма общи части, няма СПА, няма фитнес.“
Именно поради тази причина в чужбина се върви към еволюция в архитектурно отношение, докато в България се върви към регрес.
„След 30 години „Слънчев бряг“ ще има нова концепция. И като инфраструктура трябва да се променят нещата тотално – спазване на отстоянията, повече зеленина, свободни площи“, посочи още Йорданка Георгиева. Тя коментира и начина, по който изглежда Централната градска част на град Бургас:
„Община Бургас защо не превърна ЦГЧ в резерват. Всички къщи се разрушиха и застроиха. Няма обща визия, както е в чужбина. Уличният фронт тотално промени своята визия и това не е проблем само на Бургас. Това е проблем и на Пловдив, и на Русе, където имаше в ЦГЧ обща визия, която трябваше да се запази, защото точно тя носи духа на градовете. „
[…] Вижте още 👉 ЛИНК […]
Нацвъкаха Сл. Бряг с руски комуналки, грозни сгради без никаква инфрасруктура.
skrii se