Проектът за пристанище в ивицата Газа е завършен и скоро ще започне да функционира

0
85
Проектът за пристанище в ивицата Газа
Военнослужещи от Сухопътните войски на САЩ и моряци сглобяват съоръжението за разпределение на доставки на плаващ кей край бреговете на Газа в подкрепа на операция „Нептунова утеха“. Източник: Wikimedia Commons

Днес американските военни завършиха инсталирането на плаващ кей за ивицата Газа, като служителите са готови да започнат да доставят крайно необходимата хуманитарна помощ в анклава, обсаден през седемте месеца на интензивни боеве във войната между Израел и „Хамас“, съобщава „Асошиейтед прес“.

Окончателното изграждане за една нощ поставя началото на сложен процес на доставка повече от два месеца, след като президентът на САЩ Джо Байдън нареди да се случи точно това с цел да се помогне на палестинците, които са изправени пред гладна смърт. Причината за това е, че храната и другите жизнено необходими доставки не успяват да стигнат до тях, тъй като Израел наскоро превзе ключовия граничен пункт „Рафах“ при настъплението си към този южен град на египетската граница.

Морският маршрут, изпълнен с логистични, метеорологични и свързани със сигурността предизвикателства, има за цел да увеличи количеството на помощта, достигаща до ивицата Газа, но не се счита за заместител на далеч по-евтините доставки по суша, които според хуманитарните организации са много по-устойчиви. Натоварените с лодки помощи ще бъдат депонирани в пристанищно съоръжение, построено от израелците югозападно от град Газа, след което ще бъдат разпределени от групите за помощ.

Американските войски няма да стъпят в Газа, настояват американските официални лица, макар да признават опасността от работа в близост до военната зона.

Според представители на ООН тежките боеве между израелските войски и палестинските бойци в покрайнините на Рафах са довели до разселването на около 600 000 души, което представлява една четвърт от населението на Газа. Други 100 000 цивилни са избягали от някои части на северната част на Газа, след като израелските военни са възобновили бойните операции там.

Представители на Пентагона коментираха, че сраженията в Газа не застрашават новата зона за разпределяне на помощи по брега, но дадоха да се разбере, че условията за сигурност ще се следят отблизо и могат да предизвикат спиране на морския маршрут, дори и само временно. По време на строителството обектът вече е бил обект на минометен обстрел, а „Хамас“ заплаши да атакува всички чуждестранни сили, които „окупират“ ивицата Газа. Ето какво каза по случващото се вицеадмирал от Военноморските сили на САЩ Брад Купър, заместник-командващ в Централното командване на американската армия:

„Защитата на участващите американски сили е основен приоритет. И като такива през последните няколко седмици САЩ и Израел разработиха интегриран план за сигурност, за да защитят целия персонал, който работи. Убедени сме в способността на това споразумение за сигурност да защити участващите.“

Американските войски застанаха на котва на кея в 7:40 ч. местно време в четвъртък, се казва в изявление на Централното командване на въоръжените сили, в което се подчертава, че нито един от военнослужещите не е навлязъл в ивицата Газа.

„Очаква се камионите с хуманитарна помощ да започнат да се придвижват към брега през следващите дни“, се казва в изявлението и се допълва:

„Организацията на обединените нации ще получи помощта и ще координира разпределянето ѝ в Газа.“

Не стана ясно веднага коя агенция на ООН ще участва.

Израелските сили ще отговарят за сигурността на брега, но в близост до района в източната част на Средиземно море се намират и два военни кораба на ВМС на САЩ – USS Arleigh Burke и USS Paul Ignatius. И двата кораба са разрушители, оборудвани с широк спектър от оръжия и възможности за защита на американските войски на брега и съюзниците на плажа.

Агенциите за помощ твърдят, че в южната част на Газа липсват храни, а горивото е на изчерпване, което ще принуди болниците да преустановят критични операции и да спрат доставките на помощи с камиони. ООН и други агенции от седмици предупреждават, че израелско нападение срещу Рафах, който се намира на границата с Египет, близо до основните входни пунктове за помощи, ще осакати хуманитарните операции и ще доведе до катастрофално нарастване на броя на цивилните жертви.

Повече от 1,4 милиона палестинци – половината от населението на Газа – са се приютили в Рафах, повечето след като са избягали от израелските офанзиви на други места.

Първият товарен кораб, натоварен с 475 палета храна, напусна Кипър миналата седмица, за да се срещне с американския военен кораб „Рой П. Бенавидес“, който се намира край бреговете на Газа. Палетите с помощи на MV Sagamore бяха преместени на Benavidez. От Пентагона заявиха, че преместването на помощта между корабите е с цел тя да бъде готова, за да може да потече бързо, след като бъдат изградени кеят и дигата.

Монтирането на кея на няколко мили /километра/ от брега и на моста, който сега е закотвен на плажа, се забави с близо две седмици заради лошото време и високото море. Морските условия направиха твърде опасно за американските и израелските войски да закрепят кейовете към брега и да извършат други крайни монтажни работи, заявиха американски служители. Според служител на отбраната първоначалната доставка на „Сагамор“ е била оценена като достатъчна за изхранването на 11 000 души за един месец. Служителят говори при условие за анонимност, за да предостави подробности, които все още не са оповестени публично.

Военните ръководители заявиха, че доставките на помощи ще започнат бавно, за да се гарантира функционирането на системата. Те ще започнат с около 90 камиона с помощи на ден по морския маршрут, като броят им бързо ще нарасне до около 150 на ден. Но агенциите за помощ казват, че това не е достатъчно, за да се предотврати предстоящия глад в Газа, и трябва да бъде само част от по-широките израелски усилия за отваряне на сухопътни коридори.

Байдън използва речта си „За състоянието на съюза“ на 7 март, за да нареди на военните да изградят временен кей край бреговете на Газа и да създадат морски маршрут за доставка на храна и други помощи. Доставките на храни бяха спрени на сухопътните пунктове на фона на израелските ограничения и засилващите се боеве.

В рамките на новия морски маршрут хуманитарната помощ ще бъде откарана в Кипър, където ще премине през инспекция и проверки за сигурност на пристанището в Ларнака. След това тя се товари на кораби – предимно търговски плавателни съдове – и се отвежда на около 320 км до големия плаващ кей, построен от американските военни край бреговете на Газа. Там палетите се прехвърлят на камиони, качват се на по-малки армейски лодки и след това се пренасят на няколко мили (километра) до плаващия кей, който е закотвен на плажа от израелските военни. Камионите, които се управляват от персонал от друга държава, ще се спуснат по моста в защитена зона на сушата, където ще свалят помощта и веднага ще се обърнат и ще се върнат на лодките.

Групите за помощ ще събират доставките, за да ги разпределят на брега, а ООН ще работи с Агенцията за международно развитие на САЩ за създаването на логистичен център на плажа.

Сабрина Сингх, говорителка на Пентагона, заяви пред репортери, че проектът ще струва най-малко 320 млн. долара, включително транспортирането на оборудването и частите на кея от САЩ до брега на Газа, както и операциите по изграждането и доставката на помощта.

Откриха Сигурната зона за непридружени деца бежанци в Харманли

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments