Проевропейските партии в Грузия се обединяват в опит да свалят правителството

0
57
Грузия, парламент.
Парламента в Грузия. Снимка: Пиксабей

Шестте водещи опозиционни партии в Грузия се съгласиха да работят заедно по време на общонационалните избори през октомври, за да се опитат да свалят управляващата партия „Грузинска мечта“, която според тях е провалила кандидатурата на страната за присъединяване към ЕС, пише „Politico“.

В изявление, подписано в Брюксел и публикувано във вторник, групата обещава да „освободи страната по демократичен начин“ и да „върне Грузия на пътя на бързата интеграция към ЕС“.

Лидерите, представляващи най-голямата опозиционна партия в парламента – Единното национално движение, както и либералната партия „Лело“, либертарианската „Гирчи“ и дясноцентристката „Ахали“, подкрепиха декларацията. Въпреки това някои проевропейски опозиционни партии, сред които „За Грузия“ и „Европейски социалисти“, отказаха да подпишат споразумението след седмици на напрегнати преговори.

Като част от споразумението подписалите го страни се ангажираха да представят стратегия за съвместна кампания, за да избегнат загубата на гласове една за друга на изборите през октомври и да подкрепят преизбирането на настоящия президент, антигрузинската „Мечта“ Саломе Зурабишвили. В изявлението се призовава също така западните държави да помогнат за осигуряването на свободни и честни избори.

Лидерът на Единното национално движение Тина Бокучава заяви, че партиите са сключили споразумението, „за да победят проруското правителство … [и] да спасят грузинската демокрация“.

През декември Грузия получи статут на страна кандидатка за членство в ЕС въпреки предупрежденията за отстъпление в областта на човешките права. Само няколко месеца по-късно „Грузинска мечта“ въведе спорно ново законодателство, което заклеймява западните неправителствени организации като „чуждестранни агенти“ и потиска правата на ЛГБТИ+ хората. „Грузинска мечта“ обвини сенчеста конспирация от западни организации и политици, че се опитва да въвлече страната в своята орбита, въпреки постоянно широката подкрепа за членството в ЕС сред обществеността.

Критиците на правителството твърдят, че правилата отразяват политиките, въведени от съседна Русия. Десетки хиляди грузинци излязоха по улиците, за да протестират, след като Брюксел предупреди, че законите ще провалят кандидатурата на страната за ЕС.

Въпреки това социологическите проучвания показват, че правителството запазва голяма подкрепа в страната, като около една трета от избирателите заявяват, че биха гласували отново за партията. Това е по-малко от 48-те процента, които подкрепиха „Грузинска мечта“ на последните избори през 2020 г., но все пак би я направило най-голямата партия.

Благотворително рали осигури нов кувьоз за болницата в Кубрат

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments