Проевропейският президент на Молдова Мая Санду спечели втори мандат въпреки предполагаемата руска намеса, информира „BBC“. Резултатите станаха факт след провеждането на напрегнат изборен балотаж, разглеждан като избор между Европа и Русия, уточнява изданието.
Централната избирателна комисия на Молдова потвърди победата на Санду в понеделник сутринта.
След преброяването на повечето гласове Санду печели 55%, а в речта си в неделя късно вечерта тя обеща да бъде президент на всички молдовци. Нейният съперник Александър Стояногло, който беше подкрепен от проруската Партия на социалистите, призова за по-близки отношения с Москва.
През деня съветникът на президента по националната сигурност заяви, че е имало „масирана намеса“ от страна на Русия в изборния процес в Молдова, която е имала „висок потенциал да изкриви резултата“. Русия вече отрече да се е намесвала във вота, който се проведе седмица след други ключови избори в Източна Европа – в Грузия, чийто президент заяви, че това е била „руска специална операция“.
Стояногло, който беше уволнен като главен прокурор от Санду, отрича да е прокремълски настроен. В съвместно изявление, в което поздравиха Санду за преизбирането ѝ, Европейската комисия и първият дипломат на ЕС Жозеп Борел заявиха, че е имало „безпрецедентна намеса от страна на Русия“.
След затварянето на избирателните секции 52-годишната Санду и нейният съперник благодариха на избирателите, като Стояногло говореше освен на руски и на румънски. Въпреки че румънският е основният език в Молдова, руският е широко разпространен заради съветското минало на страната.
Избирателната активност от 54 % беше висока, особено сред емигрантите, гласували в избирателните секции в чужбина.
Стояноглу първоначално водеше през нощта и беше по-успешният кандидат в самата Молдова с повече от 51 % от гласовете. Санду спечели в столицата Кишинев и беше напълно доминираща сред избирателите емигранти. Когато тя изпревари своя претендент късно в неделя вечер, в предизборния ѝ щаб имаше радостни възгласи и скандирания „победа“. С дрезгав глас тя похвали сънародниците си, че са спасили Молдова и са дали „урок по демокрация, достоен да бъде вписан в учебниците по история“. След това, преминавайки на руски език, тя каза:
„Чух гласа ви – и на тези, които ме подкрепиха, и на тези, които гласуваха за г-н Стояногло. В нашия избор за достойно бъдеще никой не загуби… трябва да бъдем единни“.
Съветничката по външна политика на Мая Санду, Олга Роска, заяви пред „BBC“, че се гордее с резултата. Запитана дали е изненадана, че Стояногло е спечелил в самата Молдова, тя заяви, че вотът в Молдова и в чужбина трябва да се разглежда като едно и също:
„Никога не делим хората на молдовци у дома и на емигранти – ние виждаме молдовците като едно семейство.“
Предвид предстоящите избори догодина тя заяви, че президентът „ясно е показал, че е чул настроението за промяна“.
„На няколко пъти между [двата президентски] вота тя заяви, че борбата с корупцията трябва да се засили и реформата в правосъдието да се ускори – тя е ангажирана с тази работа“.
Окончателният резултат ще бъде обявен в понеделник.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен поздрави Санду, като заяви, че „се изисква рядка сила, за да преодолеете предизвикателствата, пред които се изправихте на тези избори.
„Радвам се, че ще продължа да работя с Вас за европейско бъдеще на Молдова и нейния народ“, се казва в нейното съобщение на X.
Пускайки бюлетината си, Александър Стояногло обеща да бъде „аполитичен президент“ и че е гласувал за „Молдова, която трябва да се развива в хармония както със Запада, така и с Изтока“.
Стояноглу има особено добри резултати в селските райони и в южната част на страната, докато Санду има предимство в градовете и сред младите избиратели.
След като е пуснала бюлетината си, Санду е предупредила за „крадците“, които се опитват да купят гласа им и страната им.
Президентският съветник по националната сигурност Станислав Секриеру заяви, че Русия е организирала автобуси и големи чартърни полети, за да закара избирателите до избирателните секции. Той добави, че за кратко време са били прекъснати гласуванията в Молдова, в избирателните секции в Ливърпул и Нортхемптън в Обединеното кралство и във Франкфурт и Кайзерслаутерн в Германия.
В продължение на 51 години Молдова е съветска република, граничи с Украйна и Румъния и е една от най-бедните страни в Европа. Населението ѝ е 2,5 милиона души, а емигрантите са 1,2 милиона. Молдовските власти отдавна предупреждават, че олигархът беглец Илан Шор е похарчил 39 млн. долара (30 млн. паунда), опитвайки се да купи изборите в полза на Москва с подаяния за 138 000 молдовци.
Шор, който се намира в Москва, отрича да е извършил престъпление, но обещава парични плащания на всеки, който е готов да подкрепи призива му за „твърдо не“ на ЕС.
Коментатори и политици предупредиха, че победата на Стояноглу може да промени радикално политическия пейзаж в Дунавския и Черноморския регион, не защото той е някакъв „троянски кон“, а по-скоро защото Русия е хвърлила тежестта си зад него.
Пред избирателните секции в Москва, Италия и сред гласоподавателите от предимно рускоезичния отцепнически регион Приднестровие, които трябваше да прекосят река Днестър в контролираната от Молдова територия, за да гласуват, се извиха опашки. В Приднестровието се намират руска военна база и огромен склад за оръжие.
Избирателната комисия на Молдова съобщи, че е запозната с информация за организиран и незаконен превоз на избиратели по въздух и суша в Русия, Беларус, Азербайджан и Турция, и призова обществеността да съобщава за други нарушения.
Въпреки че Санду спечели с лекота първия тур на вота, няколко кандидати застанаха зад Стояногло, въпреки че кандидатът, класиран на трето място, отказа да подкрепи някой от двамата.
Първият тур съвпадна с референдума за подкрепа на промяна в конституцията, която да приеме ангажимента за присъединяване към ЕС. В крайна сметка вотът беше приет с малка разлика в полза на кандидатите, а Мая Санду заяви, че е имало ясни доказателства за опити за купуване на 300 000 гласа.
Президентът на Грузия не призна резултатите от парламентарните избори и призова за протест