Договарянето между отделните политически партии у нас все по-трудно. Причината за това е, че твърдите ядра от гласоподаватели започват да намаляват и затова те трябва да имат все по-ясни стимули, за да отидат до урните. Тази позиция изрази пред „БНТ“ съветникът на служебния премиер Гълъб Донев проф. Александър Маринов. Според него всички тези фактори правят на практика невъзможно воденето на преговори между отделните политически сили.
Освен това много често се използва и образа на врага. Това мобилизира гласове на изборите, но вече и не чак толкова много, защото все повече хора искат да знаят какво точно предлагат партиите и как ще работят, за да го постигнат.
Проф. Маринов прогнозира също така, че някои от скандалите могат да имат обратен ефект в предизборната кампания. Това е така, защото те възникват в много специфичен момент. Затова е много рисковано именно скандалът да бъде използван като някакъв вид оръжие, защото той носи със себе си и негативни последствия.
Що се отнася до списъка „Магнитски“ според него все още не е ясно как точно той ще проработи, защото може да се окаже и, че има ефекта на настъпването на мотиката. Причината е, че всяка помощ е добре дошла, но в същото време трябва да се запитаме и какъв е мащабът на българските бизнесмени и дали те наистина представляват някаква заплаха за САЩ.
Проф. Маринов подчерта също така, че в момента президентът Румен Радев не може да свика Консултативния съвет по национална сигурност /КСНС/ без значение по каква тема, защото няма работещо Народно събрание, а в него участват ръководствата на отделните парламентарни групи. Още повече, че свикването на КСНС по принцип не е едностранна инициатива на държавния глава. Тя се съгласува с политическите партии.
Съветникът посочи и, че на новия проект в ляво не може да се гледа като на президентски. А що се отнася до „Продължаваме промяната“ /ПП/, „Демократична Бълагрия“ /ДБ/ и граждански организации според него те могат да работят добре заедно само на базата на ясни правила.