Самият COVID-19 също би могъл да доведе до тромбоза, както и някои препарати. Информацията, която излиза ежедневно, все повече обърква хората, вместо да внася яснота по случая за връзката или липсата на такава между ваксината на „AstraZeneca“ и съсирването на кръвта. Това заяви пред „Bulgaria ON AIR“ проф. Радостина Александрова, вирусолог от БАН.
По отношение на приема на лекарства за разреждане на кръвта при имунизацията, специалистът каза, че „това е един много деликатен въпрос, който със сигурност медицинските специалисти много сериозно обсъждат в момента. Истината е, че за да може да се направи такова нещо в момента трябва със сигурност да имаме много повече информация за механизмите, които задвижват тези процеси, за рисковите фактори, които биха могли да ги провокират“.
Що се отнася до векторните ваксини, експертът е на мнение, че в доста страни, както и у нас, те се предлагат само на лица, които са над 60-годишна възраст. Тази практика е може би една допълнителна мярка във време, в което хората са така или иначе доста стресирани и обезпокоени.
Трудно е да бъде точно констатирано съотношението полза-риск при имунизациите, смята проф. Александрова. Възможността да се стигне до тежко заболяване сред прекаран коронавирус също не е минимална, напротив. Нещата зависят от много фактори, които биха провокирали евентуални усложнения. В това число напредването на възрастта, наднорменото тегло, високото кръвно налягане, съответно тютюнопушенето, приемането на хормонални препарати може по принцип да увеличи риска от тромботични събития от 2 до 6 пъти. Те се взимат по различни поводи. И за контрацепция може да бъдат, и при менопауза, или пък някакъв проблем, свързан с остеопороза.
За пореден път стигаме до тази точка, че ваксината в никакъв случай не е идеална, както и въобще няма такъв идеален медицински продукт. В крайна сметка най-главното е да не подценяваме вируса, заяви вирусологът.