„Очаква се излагането на глобалното градско население на топлинни вълни да продължи да нараства, достигайки максимум приблизително през 2065 г., след което ще започне да намалява. Крайбрежните градове ще бъдат най-изложени на екстремни температури поради комбинацията от горещо време и висока влажност.“
Това заяви д-р Радостина Александрова от Института по експериментална морфология в интервю за „БТА“ във връзка с поредицата от горещи дни, които засегнаха България в края на месец юли.
Тя цитира статистика от проведено през 2019 година проучване на ООН, според което около една трета от населението на Земята живее в рамките на 100 километра от брега, а гъстотата му в тези райони е два пъти по-висока от средната за целия свят.
Според нея човешкият организъм е склонен да се приспособява към по-високите температури, но това става в известни граници. Тази топлинна аклиматизация изисква време и може да отнема месец и половина, или повече. През това време човек отделя по-голямо количество и по-разредена пот, а тялото се предпазва от дехидратация и проблеми със бъбреците и сърцето.
Поради тази причина горещите вълни са по-опасни на места, които са обичайни по-хладни и хората там не са аклиматизирани. Често в такива случаи могат да се окажат смъртоносни за част от населението.