Възелът на неразбирателство беше затегнат с колегите ни от Република Северна Македония (РСМ) при последната ни среща. Това заяви пред „БНР“ проф. Ангел Димитров, съпредседател на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси между България и Република Северна Македония.
Проф. Димитров, който е и първият посланик на България в Скопие след обявяването на независимост на страната от Югославия, наблегна на факта, че участниците в Комисията са демонстрирали явно нежелание да бъдат водени разговори на определени теми.
„Всичко при тях напоследък се свежда до общи думи и теоретични рамки, в които конкретното го няма“ и това е причина да не може да се осъществи адекватна дискусия на академично ниво. Оттам отпада и възможността за стигане до консенсус.
В прочита на македонците има едно изместване от нормалния образователен подход, каза още професорът. При едно такова правилно отношение следва да бъдат изложени гледните точки на всички участници в събитието, макар и те да са коренно различни.
Македонците държат да имат свой разказ, който макар и да не е достоверен, може да е приемлив донякъде. Това тяхно настояване става един своеобразен манифест не неразбирателството и неистинността. Стига се до практическа невъзможност за промяна в интерпретацията на миналото и в неговото представяне в образованието.
„Откривам логически пукнатини в политическото отношение на страни от ЕС към българската позиция и към състоянието на желаната интеграция на Западните Балкани – конкретно РСМ и Албания“, посочи проф. Димитров. Той припомни, че те са именно страните, които преди 2 години се обявиха твърдо против разширяването на Европейския съюз (ЕС).
Не България спира Република Северна Македония по пътя й към ЕС, категоричен е първият посланик на България в Скопие. РСМ безпроблемно прави това напълно сама, тъй като отказва да излезе от странния стремеж „да направят от проблематичното си минало аргумент за безоблачно бъдеще“.