Проф. Апостолова предлага: Хората с определен брой антитела да получат „Зелен сертификат“

0
102
Европейски цифров зелен сертификат
Снимка: Министерство на здравеопазването, Facebook

COVID преболедувалите, които не фигурират в Единната информационна система, да бъдат изследвани за антитела в сертифицирани лаборатории и ако ги имат – да получат „Зелен сертификат“. Това предлага проф. Маргарита Апостолова от БАН – Института по Молекулярна биология. За „БНР“ тя обясня, че има общоприета мерна единица, в това число и в европейската общност, показваща над какво ниво тези антитела се приемат за положителни.

Важно е да се реши по какъв начин да се определят антителата – дали с измерване на общи антитела, с измерване на неутрализиращи антитела или с измерване на клетъчен имунитет, добави проф. Апостолова. Според нея възниква казусът, че тези антитела могат да се получат и при първа игла ваксина, а това може да откаже хората да сложат втора. В такъв случай няма да получат „Зелен сертификат“ за пълен ваксинационен курс.

Ученият потвърди, че ваксинираните също могат да се разболеят, те могат да заразяват, а малък процент дори и след две дози ваксина – не образуват антитела. По думите й това касае и преболедувалите, които може да са без антитела, но имат „Зелен сертификат“.

Ваксинираните прекарват болестта много по-леко, изтъкна проф. Апостолова и добави, че не е аргумент отказът от ваксина заради възможно заразяване.

„Искаме да предпазим хората около нас. Затова ще се ваксинираме. Ние няма да ги предпазим напълно, но вероятността да ги заразим е по-малка, а ние да се разболеем е също по-малка. Поради тази причина трябва да продължим носим и маските. При преболедувалите и ваксинираните се активира клетъчният имунитет, който за преболедувалите е активен цяла година. И ако те се срещнат със заразата, те ще изкарат болестта по-леко“, допълни проф. Апостолова.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments