При правилна организация от страна на всички компетентни органи и страни, до края на юни българите ще имаме колективния имунитет, който ни е така необходим. За целта обаче нещата трябва да се случват адекватно не само в имунизационните пунктове, но и при общопрактикуващите медици. Това заяви пред „bTV“ проф. Асен Балтов, директор на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“.
Дългите опашки пред „зелените коридори“ са свидетелство, че те са били изключително необходими. Например през последните 10 дни в „Пирогов“ са имунизирани срещу коронавирус около 10 500 души. При 2/3 от тях това е първа поставена игла, а при 1/3 – вторите дози, уточни лекарят.
Специалистът е на мнение, че коридорите са нужни и ще продължат да съществуват. Независимо, че личните лекари вече имат основна функция оттук нататък, пунктовете ще останат за онези пациенти, които нямат осигуровки.
Голяма част от гражданите, които са били имунизирани със спорната субстанция на „AstraZeneca“, са се решили без проблем да си сложат и втората доза от същата компания, поясни проф. Балтов.
Неговият апел към хората е да последват въпросния пример, защото е ясно, че няма никаква проблематика, от която да се страхуват. Всички симптоми като температура и други неразположения, от които са се оплакали имунизираните с първа игла, не се наблюдават след поставяне на втората доза.
Очаква се ЕМА да издаде разрешително до края на юни, с което препаратите на „Pfizer“ и „Moderna“ ще могат да се прилагат за младежи над 12-годишна възраст.
„Ако има риск и виждаме, че има мутации, които могат да бъдат покрити от ваксините, бих препоръчал децата да се имунизират“, подчерта Балтов.