Проф. д-р Иво Петров: Между 60-65% от смъртността в България се дължи на сърдечно-съдови проблеми

0
24
Апарат за кръвно, сърдечно-съдови проблеми
Снимка: Pixabay

Близо 1/3 от всички смъртни случаи в света се дължат на сърдечно-съдови заболявания /ССЗ/, сочат данни на Световната здравна организация /СЗО/. Предвижда се, че до 2030 година броят им ще продължи да се увеличава и ще достигне до 25 милиона случая на годишна база, ако тенденцията се запази. Темата коментира пред „Труд“ проф. д-р Иво Петров, медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Университетска болница „Аджибадем Сити клиник“. 

България е една от страните, в които ССЗ са най-разпространени. Фаталният край вследствие на усложненията е нещо съвсем нормално у нас. Той се наблюдава при близо 60-65% от общата смъртност. Тоест ние сме „шампионите“ и при мъжете, и при жените, защото тук „рискът да умреш от ССЗ е два пъти по-висок, отколкото в страните от Западна Европа“.

Най-логично е да се влагат обществените средства към насочване превенцията и лечението на кардиологичните казуси, убеден в проф. Петров. За съжаление обаче нещата не стоят така. 

Проф. Петров обрисува картинката в България така:

“Имаме условията да прилагаме най-модерните техники за лечение, имаме прекрасни специалисти, но повечето от тези процедури са недофинансирани, а българският пациент няма как да си ги позволи.”

Искра Ангелова, която влиза в битката за нашите сърца чрез създадената от нея фондация “От сърце”, е на мнение, че е най-важно да има организация и здравната каза да представлява гласа на пациентите. Само по този начин болните „ще имат възможност да участват в преговорите с институциите по въпроси, които засягат пряко техния живот и живота на техните близки”.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments