Колкото и правораздаващи органа да направим, няма как Прокуратурата да бъде заобиколена. Темата коментира проф. Даниел Вълчев, декан на юридическия факултет в СУ „Св. Климент Охридски“, бивш вицепремиер и просветен министър.
Пред „БНР“ той каза, по отношение на предвижданата реформа на КПКОНПИ, че трябва да бъде решено дали изобщо такъв орган да съществува.
Проф. Вълчев обясни, че у нас има достатъчно структури с разследващи функции – полицията, данъчни, митнически, ДАНС. Интересното е, че в момента липсват дебати по отношение на това дали е хубаво да съществува специализирано правосъдие, Бившият министър допълни:
„Коя от двете злини ние ще трябва да изберем – то да е свръхцентрализирано, каквото е в момента, и показва недостатъци. Другата е – когато го разхвърляш по окръжните съдилища – опасността е прокурорът, съдията и престъпникът да си говорят. Това беше и една от големите критики тогава към България и се реагира по този начин.“
Деканът от СУ отвори темата и за очакваното решение от Конституционния съд по въпроса дали е в правомощията на министъра на правосъдието, при наличиена законови основания, да иска отстраняването на главния прокурор и на председатели на двете върховни съдилища.
Мнението на проф. Даниел Вълчев е категорично, че това е абсолютно осъществимо. Друг казус вече е, поясни той, „доколко ВСС би откликнал на такова искане“. И двата възможни изхода от ситуацията са приемливи, тъй като „идеята за разделение на властите е не да има някакви органи, които да са напълно независими едни от други, а е тъкмо обратното“.
Правистът намира за институционално недопустима липсата на комуникация между МВР и Прокуратурата. Мнението му е, че най-важно е „да се види мястото на обвинението в наказателния процес“.