Този ден е важен за България, защото сме първи в Европа със собствен голям езиков модел на световно ниво! Това коментира във Facebook ректорът на Икономическия университет във Варна проф. Евгени Станимиров, който сподели, че е имал удоволствието да присъства на публично представяне на новия български изкуствен интелект, създаден от Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии /INSAIT/ към Софийски университет.
„Специализираният генеративен езиков модел е създаден за българските потребители и в събота ще бъде пуснат безплатно към всички. От INSAIT приведоха данни, че технологията превъзхожда в пъти по-големи отворени модели на компании като Google и Meta“, сподели проф. Станимиров.
Според проф. Станимиров е чудесно, че такива неща се случват в България и страната ни чрез INSAIT се позиционира сред лидерите на технологични решения.
„Имах възможността да поговоря с проф. Мартин Вечев /архитект на INSAIT/. Споделих за идея, свързана с AI, която развиваме в Икономически университет-Варна. Вярвам, че ще намерим пресечни точки за партньорство в името на развитие на цялата екосистема!“, разкри той.
Припомняме, че по-рано днес INSAIT представи изкуствен интелект от ново поколение, създаден да работи на български език. Така България стана първата държава в Европейския съюз, която разполага с изкуствен интелект на толкова високо технологично ниво на собствения ѝ език, създаден от научна организация с държавно финансиране. Технологията може да се използва свободно и да бъде внедрена в системата на всяка българска институция, компания или организация, уточняват от Министерството на образованието и науката.
„Това е постижение на световно ниво, което показва какви са възможностите на българските наука и научни организации“, коментира премиерът и допълни, че политиката по отношение на тази дейност е последователна.
По време на събитието научният директор на INSAIT проф. Мартин Вечев и изпълнителният директор на структурата инж. Борислав Петров поставиха акцент върху няколко големи предимства на новата технология. На първо място е информационната сигурност – българските организации и общество ще могат да използват модела без да се налага да споделят данните си с външни компании. От друга страна изкуственият интелект ще работи на български език и ще бъде запознат с местната фактология, култура, история и законодателство. Продуктите, които отразяват тези езиковите особености, са в пъти по-ефективни от универсалните.
Новата технология има огромно стратегическо значение за сигурността и развитието на иновациите в България. Създаването на собствени модели с изкуствен интелект е приоритет на редица държави, които тепърва инвестират стотици милиони в тази посока, а страната ни вече има готов продукт.
Революционно постижение! Пуснаха български изкуствен интелект на световно ниво
[…] […]