„Напоследък се налага една система в културата, която напомня едни от най-мрачните времена на цивилизацията през миналия век.
Тази т.нар. „политическа коректност“ е нещо отвратително. Тя налага на младото поколение едно друго, лицемерно мислене, тя е лицемерна по своята същност – когато ти не можеш да кажеш това, което мислиш. Това е проблемът. Т.е. те се опитат чрез забраната на словото да ограничат мисленето, и се налага една политическа цензура.“
Това заяви кинокритикът и изкуствовед проф. Владимир Игнатовски пред радио „Фокус“. Той е автор на много публикации и книги на тема история и теория на театъра, киното и средствата за масова комуникация.
Според него в момента изразяването, което е различно от общоприетото, официално води до това, че на хора с различно мнение се забранява да работят. Друг основен проблем в културата на нашето съвремие според Игнатовски е, че се прави опит да се промени историята. Според него миналото е такова, каквото е, а единственото нещо, което могат да направят хората днес, е да го изследват.
Тези проблеми са сериозни залегнали и в българското кино, смята изкуствоведът. Според него в момента то се инфантилизира и се ориентира главно към тийнейджърската публика, тъй като тя му носи приходи. Той даде за пример и филмовите продукции по комиксите на „Марвел“, които превръщат киното в несериозно и незъдълбочено изкуство в световен мащаб.