Оттук насетне се говори за еднократна годишна имунизация срещу COVID-19, подобно на ваксината за грип. Темата коментира пред „bTV“ проф. Илко Гетов.
Той обясни, че в Америка вече се разработва имунизационен препарат, които да предпазва едновременно от грип и коронавирус.
По думи на Гетов се работи и върху вариантни ваксини, които се предполага, че ще бъдат дву и тривалентни.
Професорът е на мнение, че в България имаме висока смъртност, която може да се обоснове с няколко фактора. Някои от тях са външни, други са вътрешни. Трети пък водят началото си от начина на живот на хората, от индивидуалното им здраве, както и цялостното здравословно състояние на обществото.
Гетов обърна внимание и на новото COVID лекарство, хапчето „Паксловит“ на „Pfizer“, което в момента се разглежда от ЕМА. То трябва да бъде приемано от пациенти, които нямат бъбречната и чернодробната функция.
Лекарството вероятно няма да бъде пуснато в аптечната мрежа, а ще се използва единствено в амбулаторни условия. Терапията с медикамента ще започне още с първите изразени симптоми на коронавирус. Клиничните проучвания с него сочат, че намалява с 10 пъти смъртността, поясни Гетов.
Той е на мнение, че е възможно да видим хапчето у нас още след март.