„В някои от областите, които първи взеха мерки, както например в Смолян, има дори понижение на заболеваемостта. В други, които скоро взеха мерки, както София-област, продължава повишаването, т.е. те са рекордьора в момента с най-голям брой заболели. В Бургас, Варна и Плевен има минимално понижение на заболелите. Дори в Бургас е доста по-сериозна тенденцията на намаляване на случаите“.
Това заяви пред „БНТ“ директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова. Тя коментира развитието на грипната епидемия у нас, при която по думите ѝ няма изненади и се развива с темпото и параметрите на миналогодишната. Според нея страната ни се намира съвсем близо до пика на заболеваемостта, което е видимо от рязкото увеличение на случаите през последните дни.
„Продължава това движение нагоре надолу при различните области, но в страната има минимално повишение“.
Тя цитира статистика, според която за столицата е отчетено доста под средното за страната ниво на заболеваемост, което най-вероятно се дължи на по-големия брой ваксинирани и по-добрите предпазни мерки, които софиянци предприемат. Другата възможност е свързана със закъснение на грипната вълна, която не се разпространява равномерно във всички градове и области на страната.
„Доколко това отразява действително броя на заболели, може да се поспори. Когато се обсъждат мерки за въвеждане на такова извънредно положение, се гледат хоспитализациите и отсъствията на децата от училище. Комплексна е оценката, а не само по заболеваемост, която за София-град е една от най-ниските за страната“.
Тя припомни, че бързите тестовете са едно голямо облекчение, тъй като улеснява диагностицирането на едно заболяване, особено за хората, за които е трудно да стигнат до лаборатория. По думите ѝ те работят добре, но могат да открият вируса, когато той е в по-голямо количество и в съвсем начален етап би било по-трудно да се постави точна диагноза. При подобни случаи не е лошо тестът да се повтори след ден-два, когато все още няма да бъде късно за реагиране и адекватно лечение с медикаменти.