В момента има достъп до три вида маски. Едните са направени от тъкан, даже някои хора си ги правят вкъщи. Вторият клас са т.нар. „хирургически маски“, медицински маски. И трето, това са маските с много висока степен на защита – такива, които са главно за хората, работещи с болни, работещи в лабораториите с инфекциозен материал от коронавирус. Това заяви пред „DarkiNews” директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. Освен, че обясни видовете маски, той даде съвети къде и как е правилно те да се използват.
Коронавирусът се разпространява по въздушно-капков път. Установено е, че въздухът изстрелва капки на близо 2 метра при кашлица и на около 6-7 метра при кихане. Това означава, че един носител на COVID-19 може да разпръсне въздуха на хора в широк спектър около себе си. Смисълът на носенето на маски е да се предпазват хората около нас, тъй като не се знае кой е заразен. В тази връзка проф. Кантарджиев заяви:
„Първо, ясно за всеки образован и добронамерен човек е, че маската защитава. Второ, което е научният факт, е, че маската не защитава 100%. Освен маската трябва да се спазва отстояние, трябва да не се вика, да не се събират много хора. На закрито винаги да се носи маската.
Според професора медицинската маска напълно удовлетворява изискванията за противоепидемичните мерки. Той коментира:
„В градския транспорт, ако всички носят маски, но носят правилно маските, вероятността за заразяване е сведена до минимум. Трябва да се възпита една нетърпимост към хората, които носят неправилно маската си, носът им стърчи отвънка, и към хората, които демонстрират неуважение към другите и не ползват маски. Те не поставят в риск толкова собственото си здраве, колкото здравето на околните.“
Според проф. Кантърджиев трябва да има сериозни санкции към онези, които не се съобразяват с наложените мерки, свързани с носенето на маски. Той допълни:
„Невъзпитаните и недисциплинирани хора трябва да бъдат санкционирани или просто трябва да има обществена нетърпимост към тях, защото те представляват риск за общественото здраве. Контролът е ангажимент на Градския транспорт да организира хигиенните мерки по време на транспортиране, както във влаковете е ангажимент на БДЖ.“
Освен носенето на маски съществуват различни методи за намаляване риска от заразяване с коронавирус. Един от тях е поставяне на защитни екрани от плексиглас в офисите. В тази връзка проф. Кантърджиев коментира:
„загрижените за здравето си или работодателят ще дадат пари (1000-2000 лв) за някакъв уред, който сегрегира въздуха, ако работят повече от двама души в едно помещение. Това е един уред, който се нарича „студена стерилизация на въздуха“ с UV-C светлина*. Просто уред, който прекарва въздуха от стаята през едни тръби, където UV-С светлината убива всички микроорганизми – в т.ч. спорите на плесени, бактерии и коронавируса. Второ, в офиси, където работят повече от двама души, е добре на всеки 1 час 5 мин. да се отваря за кратко прозорецът, за де се смени въздухът. Отстоянието също е важно.“
Що се отнася до училищата, проф. Кантарджиев се обърна към майките със съвет да осигурят възможност за по-честа смяна на на маските. Той заяви:
„Да кажем на майките – хубаво е в часовете, когато се ползват маски, на два или три часа те да бъдат сменявани. Най-добре е маските да са в различен цвят и да се знае по часове с кои маски са. Това е една хубва идея, защото хирургическата маска след 2-3 часа овлажняване е загубила част от предпазните си свойства.