Проф. Константинов призова: Да се помисли как ще гласуват карантинираните на 28 март

0
97
Избори
Снимка: Колаж от снимки от Pixabay

28 март беше една от най-очакваните дати за парламентарните избори и тя се обсъждаше от самото начало на 2020 г. Другият вариант беше за 23 май, но това означава 2 месеца без парламент. Това коментира проф. Михаил Константинов в ефира на „NOVA“. Според него има въпроси около вота, които са от съществено значение.

„Конституционно право на българските граждани е правото на глас с изключение на излежаващите наказание „лишаване от свобода“ и на поставените под запрещение. Българите на над 18 години имат право да гласуват. А какво правим с хората, които са карантинирани и с тези, които в момента боледуват?“

„До нас Северна Македония правиха избори в продължение на 3 дни. Чехия прави избори 2 дена, а догодина Канада ще има избори в 2 дни. Предлагам български представители да отидат до румънското посолство и да помолят съответното аташе по тези въпроси да сподели румънското законодателство и практика по въпроса. Това, което видяхме по телевизията, бяха едни големи помещения, хората бяха на много голяма дестинация един от друг, бяха и с ръкавици.“

Според проф. Константинов добре е да се види какво са направили румънците, въпреки че при тях се реализира най-ниската избирателна активност от години. Той подчерта, че българите не може и не трябва да се лишават от конституционните им права.

COVID пандемията удари целия свят и няма нищо укорително българските депутати да се съберат и да вземат някакви допълнителни мерки за опазването на здравето на хората по време на гласуването, посочи експертът. Той е предложил хора, които вече са изкарали вируса, да образуват комисии в болнични заведения, където има заболели. По думите му не могат да се карат докторите при свръхнатоварването им в момента да се занимават и с това.

Гласуването с машини крие медицински риск, заяви още проф. Константинов. По думите му те не са предвидени за гласуване по време на пандемия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments