Има разлика между това човек да се имунизира и това да си постави трета доза от ваксината. Вторият вариант е за онези, които не реагират достатъчно добре на имунизационната субстанция. Такова развитие се наблюдава и при други ваксинационни практики , при които е „въведена по-сложна схема за ваксинация, така че и те да създадат имунитет“, заяви пред „NOVA“ проф. Мира Кожухарова.
Основната цел на разкритите COVID зони е да бъде улеснен достъпът на пациентите, които не са тежко болни, каза още тя. Те ще имат възможността по-лесно да стигнат до медицинска помощ, така че да не се самолекуват вкъщи и подобно развитие ще бъде сериозно облекчение и за двете страни.
Право на безплатни лекарства ще имат и хората, които нямат здравна осигуровка, добави още съветникът на министърът на здравеопазването. Кожухарова смята, че следенето на здравословното състояние трябва да бъде правено от работниците в зоните, обособени за COVID-19.
Специалистът коментира и процента на имунизираните български граждани, който „е толкова малко“. Резултатите са изненадващи, предвид надеждата, с която „всички чакахме да се появи ваксината“, за да можем да се върнем обратно към обичайното си ежедневие. Сега, когато такава възможност ни се предоставя, ние не я използваме.
За щастие поне са малко хората, които се отказват да продължат имунизационния си цикъл след поставяне на първата доза. Епидемиологът изрази надежда, че МЗ ще преосмисли позицията си относно третата доза.
Според специалиста така наречената крива реално не е пик, а задържане на броя на случаите с положително диагностицираните. Вярно е, че той също расте, което идва да покаже, че „вирусът циркулира между нас, но темпът на нарастване е бавен“, поясни проф. Мира Кожухарова.
По нейни думи обикновеният грип не е изчезнал, но в момента повече изследвания се правят за COVID и първият остава на заден план. Въпреки това „двата вируса „вървят” по един и същи начин“.