Проф. Лозан Митев: Нямаме нормално физическо възпитание, защото то не се преподава от специалисти

0
141
Бадминтон
Снимка: Pixabay

„Спортната култура е едно социално понятие, което означава характеристиката на ценностите, които едно общество споделя за развитието на двигателната активност, спорта и състезанията. На второ място, това е въпрос на лична култура, в която всеки член на обществото полага определени грижи за себе си и за ближните си.“ Това заяви пред „БНР“ проф. Лозан Митев, ръководител катедра „Мениджмънт и история на спорта“ в Националната спортна академия (НСА).

Анализирайки съвременното състояние на физическата култура у нас, стигаме до кризата на това, което в България се нарича “институционален спорт“, каза още проф. Митев.

Проблемът, подчерта той, се свежда до това, че поради разнородни причини, къде свързани с пандемията от COVID-19, къде с прекалената комерсиализация, социалните потребности на обикновения човек остават някъде на заден план. Става въпрос главно за младите хора, които не целят да се развиват като професионални състезатели, но въпреки това имат желанието да бъдат активни.

Според проф. Лозан Митев средствата в спортното министерство не се разпределят съвсем адекватно. Вследствие на това се създават предпоставки за несъответствие между нуждите на обществото, капацитета на спортните организации, както и тяхната насоченост.

Необходимо е да бъде преразгледана политиката по отношение на физическото възпитание, за да бъде изцяло премахнато това разминаване и субективизъм, категоричен е ръководителят.

Като основна мисия за едно по-добро бъдеще е създаването на здрава и физическа активна нация, убеден е проф. Митев. Постигането на тази цел изисква преформатирането на общинските и държавните средства към цялата система на образование и развитието на спорта.

Причината от I-ви до IV-ти клас то да не е на нужното ниво, се корени в липсата на достатъчно квалифицирани кадри, които да се заемат с обучението. Професорът допълни още:

„Считам, че съвременната концепция за развитието на спорта у нас робува на схващания, които са от средата на ХХ век.“

Първата стъпка към промяната е премахването на телевизионните екрани във всички детски градини, смята ръководителят от НСА. Той е привърженик на идеята за „автентично физическо възпитание“, която трябва да дойде на мястото на комерсиалната идеология.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments