Избори, организирани на принципа „2 в 1“, са добро и логично решение, включено и в „Изборния кодекс“. Това заяви пред „БНТ“ проф. Михаил Константинов.
Два пъти в българската история досега се е провеждал такъв вот. Първите са били през 1991 година на местни и парламентарни, а 20 години по-късно, през 2011 г. – на президентски и местни. Очаква се сегашните да са една идея по-лесни за протичане, тъй като местните са най-трудните.
Експертите имат категорична позиция. Партия, която не издигне кандидат за президентския пост, „ще понесе щети“. Причината е, че участието с определено лица доказва за съществуването на „собствена сила“ и сериозно отношение.
Проф. Константинов апелира политиците да излъчат кандидатите си смело и навреме, а не в последния момент те да бъдат „сервирани“ в последния възможен момент в законния срок за това.
Специалистът призова Централната избирателна комисия /ЦИК/ да се постараят максимално бързо да изяснят процедурата, по която ще се проведат бъдещите избори, за да се осигури нужното обучение и да не се създадат предпоставки за усложнения в деня на вота и около него.
Нужно е гражданите да повярват във важността на изборите, за да дадат своя глас. През юли избирателите бяха с 600 хиляди души по-малко от тези през април, уточни професорът. Този факт не е особено положителен и ако отново се повтори, „ще имаме доста непредсказуем резултат“.
Ако политическите партии у нас не се поучат от случилото се през последните месеци, не е изключено и дори е доста вероятно народът да ги накаже за неадекватното поведение, поясни в заключение проф. Михаил Константинов.