Председателят на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски коментира по време на брифинг, че се наблюдава много стръмно покачване на кривата на смъртността при пациенти с COVID-19 у нас, каквото не е имало през изминалата половин година – 53 на сто ръст на седмична база. По думите му от 2 седмици се намираме в експоненциално нарастване и има двуцифрен ръст както при заетостта в болниците, така и при интензивните легла.
„Има болници с изчерпани и полуизчерпани легла. Мога да кажа за ВМА-София – тази сутрин имахме 5 свободни легла, въпреки че преди 3 дни разкрихме две нови клиники. Имаме трима чакащи в спешното отделение, когато се върна, и тези легла няма да ги има“, добави той.
„Не само вирулентността е причината да е по-смъртоносен един вирус или не, в такава ситуация е важно какъв е медицинският ресурс, с който разполага държавата. Когато се изчерпат леглата, медицинските специалисти, лекарствата, възможностите на спешната помощ да транспортира пациентите, има опасност много хора да не получат адекватна медицинска грижа, което би довело до още по-голямо нарастване на смъртността“, предупреди той.
Ген. Мутафчийски отчете още, че „ако при предишните пикове имахме семейства, в които се наблюдаваше, че един-двама не са заразени, в момента наблюдаваме семейства в пълен комплект заразени“.
„Анализирайки тези данни, плюс данните от заетостта в болниците, където миналата седмици в същия ден сме имали 5 307 случая, а сега имаме 6 395, всеки може да го изчисли. За интензивните легла от 440 на 501“, завърши председателят на Националния оперативен щаб.
Здравният министър проф. Костадин Ангелов потвърди, че ситуацията в определени области у нас започва да става изключително сериозна. По думите му всичко това е било очаквано от тях, предвид широкото разпространение на британския вариант на вируса. Той добави, че медицината не може да се пребори за пациент, който не иска да се грижи за себе си.
„Вчера бях в Бургас. Положението там е сериозно. В инфекциозните отделения видях няколко деца, сред тях има и бебета на 3 месеца, на 5 месеца. При тях болестта протича леко, но всички те имат двустранни бронхопневмонии”, подчерта здравният министър и добави, че според него системата у нас е подготвена.