„Пролетта на 2020 година, когато се говореше, че стадният имунитет сега ще дойде, вирусът през лятото ще изчезне и т.н., тогава казах следното: ще дойде лято и ще си замине. Ще дойде кукувото лято и ще си замине. Далече сме още от стадния имунитет. 17-18% докъм 20% от българите са се срещнали с вируса. А това е доста далеч от 70%.“
Това заяви математикът проф. Николай Витанов в ефира на „БНТ“. Според него, за да се усети качествено изграждането на естествен стаден имунитет сред българите е необходимо количеството на регистрирани новозаболели да достигне до 800 – 900 000 на ден.
„Бързите параметри в момента вървят нагоре, значи плавно повишение – в момента сме на 500 – 600 случая, оттук нататък следващият сценарий, който може да се развие, е 1000 случая на ден. Към края на месеца ориентировъчното число, което трябва да гледаме, е 250 хиляди регистрирани случая. Ако е така, значи сме се справили сравнително добре“.
И допълни:
„Колективният имунитет може да се постигне по друг начин. И този друг начин е ваксинацията, т. е. масовата. Ако се ваксинират 2 милиона, това е числото, което се върти, вече ще се усети.“
По този повод професорът категорично отрече и направените изчисления от американското списание „Политико“, че у нас този брой може да бъде постигнат в далечната 2040 година. Според него още този август или септември, при добро желание от страна на населението, повече от 70% от българите могат да бъдат имунизирани и съответно предпазени от вируса.
Връщането на учениците обратно в училищата, също бе тема на коментар от страна на проф. Витанов. Според математика, проблемът не е в най-малките ученици, а в липсата на дисциплина при най-големите. До колко обаче качеството на онлайн обучението у нас е добро, математикът подложи на силно съмнение.
„Има три вида ученици. Най-напред са тия мънинките ученици, които тръгнаха на 4 януари на училище, т.е. това са тези до 11 години. Изследванията показват, че при тях заболяемостта е три-пъти по-малка, отколкото трябва да бъде. Ако са 9% от населението на ЕС, то те са 3% от заболелите. При тях заболяемостта е много ниска.Следващият вид ученици са 5-7 клас. Заболяемостта вече е в нормата, т.е. и да ги пуснете тях на училище нищо съществено няма да се случи и пак няма да има повишение. Проблемът са 8 до 12 клас. Поради естеството на възрастта им те не спазват мерки, не слушат какво им се говори. В резултат на което заболяемостта им е с 60% повече, отколкото трябва да бъде. Значи при тях е проблемът. Те много внимателно трябва да бъдат пускани на училище.“